Ελληνική Εταιρεία Ορολογίας και Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ: 14ο Συνέδριο «Ελληνική Γλώσσα και Ορολογία» [9-11/11/23]

Η Ελληνική Εταιρεία Ορολογίας και το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με άλλους ακαδημαϊκούς και επιστημονικούς φορείς, διοργανώνουν το 14ο Συνέδριο «Ελληνική Γλώσσα και Ορολογία» που θα διεξαχθεί διαδικτυακά από τις 9 έως τις 11 Νοεμβρίου 2023. Το φετινό Συνέδριο είναι αφιερωμένο στην αρχαία φιλόσοφο και μαθηματικό Υπατία.

ypatia 9 1

Σκοπός του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση αφενός της σημερινής κατάστασης της ελληνικής γλώσσας στην ορολογική της διάσταση και αφετέρου αρχών, μεθόδων, πρακτικών και εργαλείων της σύγχρονης επιστήμης της Ορολογίας και της εφαρμογής τους στην ελληνική γλώσσα – μονογλωσσικά και/ή διαγλωσσικά – για την προώθηση της ορολογικής έρευνας και τη συμβολή στον σύγχρονο ορολογικό εμπλουτισμό της ελληνικής γλώσσας.

Προσκεκλημένη ομιλήτρια:

Σοφία Λαμπροπούλου, Καθηγήτρια Μαθηματικών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ιδρυτικό μέλος του δικτύου Greek Women in Mathematics

Προσκεκλημένος ομιλητής:

Christophe Roche, Kαθηγητής Τεχνητής Νοημοσύνης, κάτοχος έδρας ERA στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Savoie Mont Blanc (Γαλλία)

Αιτήσεις εγγραφών: ως τις 7 Νοεμβρίου 2023. Εγγραφές για μέλη ΕΚΠΑ 35 ευρώ και για φοιτητές 10 ευρώ. Στην τιμή περιλαμβάνεται ο ηλεκτρονικός τόμος των ανακοινώσεων. Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Ανοικτή Συζήτηση με θέμα: “Έμφυλη και συμπεριληπτική γλώσσα και ορολογία” (11/11/2023), με ταυτόχρονη διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα. Ο σύνδεσμος θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Συνεδρίου.

Συνδιοργανωτές:

* Ελληνική Εταιρεία Ορολογίας
* Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
* Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
* Ιόνιο Πανεπιστήμιο
* Πανεπιστήμιο Αιγαίου
* Πανεπιστήμιο Κύπρου
* Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας
* Ελληνικός Οργανισμός Τυποποίησης (Εθνικό Σύστημα Υποδομών Ποιότητας)
* Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου (Ερευνητικό Κέντρο «Αθηνά»)
* Οργανισμός για την Διάδοση της Ελληνικής Γλώσσας
* Πανελλήνια Ένωση Μεταφραστών