2η Ανοιχτή Ενημερωτική Εκδήλωση | Η Μεθοδολογία Service-Learning στο Ε.Κ.Π.Α. και στη συμμαχία CIVIS: Ερευνητικά δεδομένα – Μελλοντικές Δράσεις [22/04/2024]

2η Ανοιχτή Ενηµερωτική Εκδήλωση προς την Ακαδηµαϊκή Κοινότητα του Ε.Κ.Π.Α. και κοινωνικούς εταίρους για την μεθοδολογία Service-Learning στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Προγράµµατος KA2 Erasmus+: Service-Learning. Intersectoral Collaboration Practices for the development of students’ soft skills and socially engaged universities

Τη Δευτέρα 22 Aπριλίου 2024 (16:00-19:30) θα πραγματοποιηθεί Ανοιχτή Ενημερωτική Εκδήλωση προς όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα (διδάσκοντες,φοιτητές και φοιτήτριες) και τους κοινωνικούς εταίρους του Ε.Κ.Π.Α. με θέμα: «Η μεθοδολογία Service-Learning στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Ερευνητικού  Προγράµµατος KA2 Erasmus+: Service-Learning. Intersectoral Collaboration Practices for the development of students’ soft skills and socially engaged universities» (SL-ICP).

Στόχος της εκδήλωσης η παρουσίαση της μεθοδολογίας Service-Learning μέσα από α) μια σύντομη αναφορά στα πορίσματα του προέκυψαν από την χαρτογράφηση της εφαρμογής της εν λόγω μεθοδολογίας στα πέντε (5) Πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο ευρωπαϊκό έργο και β) την παρουσίαση πέντε (5) δράσεων Service-Learning που υλοποιήθηκαν κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, στο πλαίσιο προπτυχιακών και μεταπτυχιακών μαθημάτων που διδάσκονται σε διαφορετικά Τμήματα του Ε.Κ.Π.Α.

Το εν λόγω ευρωπαϊκό πρόγραμμαχρηματοδοτείται από τη Βασική Δράση 2 (Key Action 2) Σύμπραξη Συνεργασίας με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και σκοπός του είναι να ευαισθητοποιήσει τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια σχετικά με τo Service-Learning (SL) ως παιδαγωγική μεθοδολογία και να υποστηρίξει όλους τους εμπλεκόμενους φορείς (ακαδημαϊκούς, φοιτητές και οργανώσεις της κοινωνίας των πολιτών) να δημιουργήσουν και να εδραιώσουν συστηματικές συνεργασίες μεταξύ των πανεπιστημίων και της κοινωνίας των πολιτών. Στο έργο αυτό συμμετέχουν πέντε πανεπιστήμια (όλα τους μέλη της Συμμαχίας CIVIS, μεταξύ άλλων και το Ε.Κ.Π.Α.) και μία Μη-Κυβερνητική Οργάνωση (Μ.Κ.Ο.) που έχει τον συντονιστικό ρόλο.

Στην 2η Ανοιχτή Εκδήλωση, οι δράσεις θα παρουσιαστούν από φοιτητές που συμμετείχαν σε αυτές (ενώ στην αντίστοιχη 1η Ανοιχτή Εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβριο του 2023, οι δράσεις είχαν παρουσιαστεί από τις καθηγήτριες που τις συντόνισαν). Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, πενταμελής Κριτική Επιτροπή με επικεφαλής την Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, θα επιλέξει τις δύο ομάδες που θα εκπροσωπήσουν το Ε.Κ.Π.Α. στο Ευρωπαϊκό Φόρουμ του Ερευνητικού Προγράμματος που θα πραγματοποιηθεί τον Ιούνιο στο Βουκουρέστι.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο «Γ. Κοτζιάς», Ιατρική Σχολή Ε.Κ.Π.Α., Πλ. Αγ. Θωμά, Γουδί. Αναλυτικές πληροφορίες στο Πρόγραμμα της Εκδήλωσης που ακολουθεί.

sl event
Scheduled CIVIS Παρουσιάσεις