Το Πρόγραμμα «Υποστηρικτικές Παρεμβάσεις σε κοινότητες ΡΟΜΑ για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους» του Εργαστηρίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών και η Ένωση «Μαζί για το Παιδί» διένειμαν 226 ζευγάρια παπούτσια στους μαθητές και στις μαθήτριες του 7ου Νηπιαγωγείου και 7ου Δημοτικού Σχολείου Ασπροπύργου.

Η δράση

Στο πλαίσιο του κοινωνικού επιχειρείν, η TOMS προσφέρει μέρος των κερδών της για την επίλυση σημαντικών κοινωνικών ζητημάτων και σε συνεργασία με το «Μαζί Για Το Παιδί» κάνει δωρεά καινούρια ζευγάρια παπούτσια, για να στηρίξει το έργο της Ένωσης.

Η δράση αυτή ξεκίνησε το 2015, όταν η Ένωση «Μαζί για το Παιδί» επελέγη από την TOMS ως o επίσημος Giving Partner της για την Ελλάδα και έκτοτε έχουν μοιραστεί περισσότερα από 100.000 ζευγάρια συνολικά.

Στον Ασπρόπυργο

Οι συνεργάτες του Προγράμματος «Υποστηρικτικές Παρεμβάσεις σε κοινότητες ΡΟΜΑ για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους» του Εργαστηρίου Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών ευχαριστούν θερμά την Ένωση «Μαζί για το Παιδί» και την εταιρεία παπουτσιών TOMS που μερίμνησαν και προσέφεραν καινούρια υποδήματα στα παιδιά των 7ου Νηπιαγωγείου και 7ου Δημοτικού Σχολείου Ασπροπύργου και προσβλέπουν σε μελλοντικές συνέργειες.

mazi gia to paidi
Εικόνα 1: Η συνεργάτιδα του Προγράμματος κοινωνική λειτουργός, Χρύσα Αυλωνίτη, μαζί με στελέχη της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί».

mazi gia to paidi2
Εικόνα 2: Στελέχη της Ένωσης «Μαζί για το Παιδί».