Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) και το Beijing Foreign Studies University (BFSU) έχουν υπογράψει διμερή διεθνή συμφωνία συνεργασίας, στο πλαίσιο της οποίας έχει ήδη υπογραφεί και μια ειδική συμφωνία μεταξύ της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. και της Σχολής Ευρωπαϊκών Γλωσσών και Πολιτισμών του BFSU. Η επίσκεψη είχε σκοπό την υπογραφή μιας επιπλέον ειδικής συμφωνίας με το Π.Μ.Σ. Southeast European Studies.

Εκ μέρους του Ε.Κ.Π.Α. στη συνάντηση συμμετείχαν η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, Καθηγητής κ. Δημήτριος Δρόσος, η Διευθύντρια Προγράμματος Southeast European Studies, Καθηγήτρια κ. Εμμανουέλα Δούση, ο Καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης, κ. Δημήτριος Σωτηρόπουλος, η Επίκουρη Καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων, κ. Αντωνία Ζερβάκη και ο Επίκουρος Καθηγητής Διεθνούς και Ευρωπαϊκής Πολιτικής Οικονομίας, κ. Δημήτριος Κατσίκας και από την πλευρά του BFSU, ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας, Πρόεδρος του Πανεπιστημιακού Συμβουλίου κ. WANG Dinghua, η Κοσμήτορας της Σχολής Ευρωπαϊκών Γλωσσών και Πολιτισμών κ. KE Jing και οι ZHENG Dapeng, Διευθυντής, Γραφείο Προέδρου, HE Jing, Διευθυντής του Γραφείου Διεθνών Ανταλλαγών και Συνεργασίας QIN Huimin, Κοσμήτορας της Σχολής Εκπαίδευσης και QUE Jianrong, Επικεφαλής του Προγράμματος Ελληνικής Γλώσσας της Σχολής Ευρωπαϊκών Γλωσσών και Πολιτισμών.

εικόνα Viber 2024 07 01 14 14 13 202
εικόνα Viber 2024 07 01 14 14 12 024
εικόνα Viber 2024 07 01 14 14 12 420

Η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια κ. Σοφία Παπαϊωάννου, καλωσόρισε την αντιπροσωπεία του κινέζικου πανεπιστημίου και εξέφρασε τη χαρά και την ικανοποίηση του Ε.Κ.Π.Α. για την, επί σειρά ετών, επιτυχημένη συνεργασία με το BFSU και τη συνεχιζόμενη διεύρυνσή της

Ο επικεφαλής της αντιπροσωπείας, Πρόεδρος του Πανεπιστημιακού Συμβουλίου κ. WANG Dinghua, μετά από μια σύντομη περιγραφή του Πανεπιστημίου του, ευχαρίστησε το Ε.Κ.Π.Α. για το υψηλό επίπεδο σπουδών των Κινέζων φοιτητών και φοιτητριών, αλλά και για όλη την φροντίδα με την οποία τους περιβάλλει το Πανεπιστήμιό μας

εικόνα Viber 2024 07 01 14 14 12 881

Η Διευθύντρια του Π.Μ.Σ. Southeast European Studies, Kαθηγήτρια κ. Εμμανουέλα Δούση, καλωσόρισε τους Κινέζους συναδέλφους και εξέφρασε τη χαρά της για την δια ζώσης επικοινωνία, μετά την πρώτη διαδικτυακά γνωριμία μαζί τους το 2021 κατά τη διάρκεια της συμμετοχής της σε συνέδριο που είχε οργανώσει το BFSU. Αναφέρθηκε στην ιστορία του Προγράμματος από την ίδρυσή του το 1999 έως και σήμερα, καθώς επίσης και στον διττό ρόλο του, τον ακαδημαϊκό και τον κοινωνικό μέσω της γνωριμίας, επικοινωνίας και συνεργασίας φοιτητών /τριών από όλο τον κόσμο. Μέχρι σήμερα, περισσότεροι από 600 φοιτητές και φοιτήτριες από διάφορες χώρες  έχουν φοιτήσει στο πρόγραμμα. Όπως τόνισε η Καθηγήτρια κ. Εμμανουέλα Δούση, το πρόγραμμα σπουδών ανανεώνεται σύμφωνα με τις σύγχρονες απαιτήσεις και προκλήσεις καθώς επίσης και με τη διεύρυνση της Ε.Ε.

Η Κοσμήτορας της Σχολής Ευρωπαϊκών Γλωσσών και Πολιτισμών του BFSU, κ. KE Jing, δήλωσε την πεποίθησή της ότι το Π.Μ.Σ. Southeast European Studies μπορεί να προσφέρει σημαντικά στους Κινέζους φοιτητές και φοιτήτριες, καθώς λειτουργεί εδώ και πολλά χρόνια και διαθέτει διδάσκοντες με επιστημονικό κύρος και μεγάλη εμπειρία. Εξέφρασε την επιθυμία της για συνεργασία σε άλλους τομείς και επιστημονικά αντικείμενα, δεδομένου ότι το Ε.Κ.Π.Α. είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας

Ο Καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης, κ. Δημήτριος Σωτηρόπουλος, έκανε αναφορά στην ευρύτερη συνεργασία μεταξύ Κίνας και Ελλάδας καθώς και στις σχέσεις  μεταξύ Κίνας και χωρών της Βαλκανικής και της Κεντρικής Ευρώπης. Ανέπτυξε το πρόγραμμα σπουδών του Southeast European Studies και έκανε τη διαπίστωση ότι τα δύο Π.Μ.Σ. μπορούν να λειτουργήσουν συμπληρωματικά

εικόνα Viber 2024 07 01 14 14 13 620