AGRIBUSINESS FORUM 2022 «Επισιτιστική ασφάλεια και επάρκεια σε περιόδους αβεβαιότητας» με συμμετοχή του Καθηγητή Ν. Θωμαΐδη ως προσκεκλημένου ομιλητή

Την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022, στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα, ο Κοσμήτορας της Σχολής Αγροτικής Ανάπτυξης, Διατροφής και Αειφορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και Καθηγητής Αναλυτικής Χημείας του Τμήματος Χημείας της Σχολής Θετικών Επιστημών, Νικόλαος Θωμαΐδης, παρευρέθηκε ως προσκεκλημένος ομιλητής στο συνέδριο AGRIBUSINESS  FORUM 2022, μετά από πρόσκληση του κ. Γιάννη Μπαλακάκη, Προέδρου του GeoRoutes Institute NPO και Επικεφαλής της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου. To θέμα του AGRIBUSINESS FORUM 2022 ήταν «Επισιτιστική ασφάλεια και επάρκεια σε περιόδους αβεβαιότητας».

Ο Καθηγητής Νικ. Θωμαΐδης ανέπτυξε τα επιτεύγματα της επιστημονικής του ομάδας στα πλαίσια της παρουσίασής του με τίτλο «Αναδυόμενοι κίνδυνοι στο Περιβάλλον και στα Τρόφιμα: Ενίσχυση καινοτόμων βιώσιμων οικοσυστημάτων» και να υπογραμμίσει με τον τρόπο αυτό την ιδιαίτερα σημαντική συμβολή της πανεπιστημιακής κοινότητας και ιδιαίτερα του ΕΚΠΑ στην επίτευξη των στόχων της βιώσιμης ανάπτυξης και την ανεύρεση εναλλακτικών λύσεων στα ζητήματα που πραγματεύεται το συνέδριο.

Στο συνέδριο συμμετείχαν μεταξύ άλλων, μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας από ιδρύματα όλης της Ελλάδας, εκπρόσωποι του ιδιωτικού αλλά και δημοσίου τομέα, συνδικαλιστικοί φορεί, αλλά και εκπρόσωποι της πολιτείας, όπως ο κ. Παπαθανάσης, Αναπληρωτής Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων, ο κ. Γ. Στύλιος και ο κ. Σ. Κεδίκογλου, Υφυπουργοί Ανάπτυξης και Τροφίμων, η κα. Καλογήρου, Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, ο κ. Αθ. Κυριαζής, Γενικός Γραμματέας Έρευνας και Καινοτομίας και ο κ. Μ. Κατρίνης, επικεφαλής της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ – ΚΙΝΑΛ.

Περισσότερα για το συνέδριο: https://agribusinessforum.org/22abf22-agribusiness-forum-2022/