Συμμετοχή του Κέντρου Αρχιμήδης του Ε.Κ.Π.Α. στο 15ο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών της Οδοντιατρικής Σχολής

Tο Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης συμμετείχε στο 15ο Επιστημονικό Συνέδριο Φοιτητών της Οδοντιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 και το Σάββατο 18 Μαΐου 2024, στο Αμφιθέατρο «Ευθύμιος Παπαντωνίου» στην Οδοντιατρική Σχολή.

archimedes1

Το Κέντρο Αρχιμήδης εκπροσώπησαν ο Ομότιμος Καθηγητής κ. Νίκος Μυλωνάς, Ακαδημαϊκός Σύμβουλος, και ο Δρ. Ιωάννης Δημητρακόπουλος, Υπεύθυνος του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του Κέντρου, οι οποίοι παρουσίασαν τις δράσεις του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας και του Επιχειρηματικού Επιταχυντή που απαρτίζουν το Κέντρο και συμβαδίζουν με τη συστηματική προσπάθεια του Ε.Κ.Π.Α. να επιτευχθεί η σύνδεση της πανεπιστημιακής έρευνας με την κοινωνία και την οικονομία.

archimedes2
archimedes3

Πιο συγκεκριμένα, οι συμμετέχοντες στο συνέδριο ενημερώθηκαν σχετικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει το Κέντρο Αρχιμήδης στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, τόσο για θέματα που αφορούν στην προστασία και αξιοποίηση αποτελεσμάτων εφαρμοσμένης έρευνας μέσω της μεταφοράς τεχνολογίας, όσο και για τα θέματα νεοφυούς επιχειρηματικότητας. Ιδιαιτέρως, τα στελέχη του Κέντρου Αρχιμήδης αναφέρθηκαν στο 2ο Φοιτητικό Διαγωνισμό Καινοτομίας που οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Ε.Κ.Π.Α. μπορούν να υποβάλλουν τις ιδέες του μέχρι τις 31/5. Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του Κέντρου Αρχιμήδης (https://archimedes.uoa.gr/2os-foititikos-diagonismos/).

Στην ίδια ενότητα με θέμα «Φοιτητές και Καινοτομία» συμμετείχαν και τα μέλη της Οδοντιατρικής Σχολής, ο Ομότιμος Καθηγητής κ. Ευάγγελος Κοντακιώτης και η Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Αναστασία Αγραφιώτη, οι οποίοι παρουσίασαν τα προσφάτως χορηγημένα Εθνικά διπλώματα ευρεσιτεχνίας για τις εφευρέσεις «Ασπίδα προστασίας για οδοντιατρικό εργαλείο» και  «Ασπίδα προστασίας χειρός», που αφορούν την ανάπτυξη δυο καινοτόμων συσκευών για τη μείωση της διασποράς του σηπτικού αερολύματος κατά τις οδοντιατρικές πράξεις. Η πρώτη εφαρμόζεται σε διαφορετικής μορφής και διάστασης οδοντιατρικά εργαλεία χειρός και αποτελεί ένα πρώτο φραγμό, ενώ η δεύτερη αφορά ασπίδα προστασίας που προσαρμόζεται στον καρπό του οδοντιάτρου για τον περιορισμό του αερολύματος που απελευθερώνεται κατά τη διάρκεια της οδοντιατρικής εργασίας σε δεύτερο επίπεδο.