Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η διαδικτυακή επιστημονική εκδήλωση με τίτλο “Η Βιοηθική στη χώρα της Γεωργίας. Ιστορία, Εξέλιξη και Μελλοντικές Προοπτικές”

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2023 η διαδικτυακή επιστημονική εκδήλωση που διοργάνωσε το «Εργαστήριο  Ηθικής και Βιοηθικής των Θρησκειών» της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) με τίτλο:

Η ΒΙΟΗΘΙΚΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ. ΙΣΤΟΡΙΑ, ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

και ομιλήτρια την κ. Nino Sadzaglishvili κάτοχο Διπλώματος Μεταπτυχιακής Ειδίκευσης  στη Βιοηθική, Τμήμα Θεολογίας EKΠΑ.

Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Givi Javashvili, ο Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής της Γεωργίας και Καθηγητής στο Tbilisi State Medical University.

Εκδηλωση 4.3.2023

Στην συνέχεια η ομιλήτρια ανέπτυξε το θέμα της αναφέροντας αρχικά τα ιστορικά ορόσημα των βιοηθικών ζητημάτων που απασχόλησαν την χώρα της Γεωργίας και περιέγραψε τη σημερινή κατάσταση. Τόνισε ιδιαίτερα την ανάγκη για τη δημιουργία Επιτροπής Βιοηθικής από την Εκκλησία της Γεωργίας για την αρτιότερη αντιμετώπιση των διλημμάτων που αναφύονται. Υπογράμμισε ότι η παρούσα εκδήλωση αποτελεί την πρώτη επίσημη επαφή της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής της Γεωργίας με την  ακαδημαϊκή κοινότητα του ΕΚΠΑ στην Ελλάδα.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν ως σχολιαστές (commentators) ο κ. Κωσταντίνος Κορναράκης, Καθηγητής Χριστιανικής Ηθικής και Βιοηθικής ΕΚΠΑ, Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ και ο κ. Βασίλειος Φανάρας Επίκουρος Καθηγητής ΕΚΠΑ στη Βιοηθική, Διευθυντής του Εργαστηρίου Ηθικής και Βιοηθικής των Θρησκειών, οι οποίοι επαίνεσαν την ομιλήτρια για τον ζήλο και την εργατικότητά της, προβάλλοντας την ιστορία, την εξέλιξη αλλά και τις μελλοντικές προοπτικές στην αντιμετώπιση των βιοηθικών ζητημάτων στην χώρα της Γεωργίας.

Κατόπιν, η ομιλήτρια δέχθηκε ερωτήσεις από το κοινό κι ακολούθησε συζήτηση. Την εκδήλωση συντόνισε ο κ. Δημήτριος Αλεξόπουλος, υποψ. Διδάκτορας και ειδικός συνεργάτης της Κοσμητείας της Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ.

Την εκδήλωση μπορείτε να παρακολουθήσετε στον ιστοσύνδεσμο του Youtube:

Σχέδιο 1 Πρόσκληση 04 02 2023 ΤΚΘΘ ΘΣΧ ΕΚΠΑ page 001
H πρόσκληση της εκδήλωσης