Προκήρυξη του Π.Μ.Σ. «Οικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας» του Τμήματος Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. (ακαδημαϊκό έτος 2024-25)

Η Συνέλευση του Τμήματος Βιολογίας, μετά από εισήγηση του Αναπληρωτή Καθηγητή Αριστείδη Παρμακέλη, Προέδρου του Τμήματος και Διευθυντή του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) του Τμήματος Βιολογίας του Ε.Κ.Π.Α.: «Οικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας»αποφάσισε την προκήρυξη θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών για το ακαδημαϊκό έτος σπουδών 2024-2025.

Το πρόγραμμα είναι διετούς φοίτησης και γίνονται δεκτοί, κατόπιν επιλογής, πτυχιούχοι Τμημάτων Βιολογίας, Δασολογίας, Περιβάλλοντος, Γεωλογίας, Χημείας, Φαρμακευτικής, Κτηνιατρικής και Γεωπονικών Σχολών, Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι άλλων Πανεπιστημιακών Τμημάτων και TEI, ATEI συναφούς γνωστικού αντικειμένου, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Κανονισμό Σπουδών του Π.Μ.Σ.

Ο ανώτατος αριθμός των εισακτέων φοιτητών/τριών στο Π.Μ.Σ. ορίζεται σε τριάντα (30) φοιτητές ανά ακαδημαϊκό έτος.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να καταθέσουν ηλεκτρονική αίτηση στη Γραμματεία του Τμήματος Βιολογίας μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης https://eprotocol.uoa.gr/ (υποχρεωτική σύνδεση μέσω taxisnet), επιλέγοντας αίτηση εγγραφής → πεδίο 05. «Αίτηση Υποψηφιότητας σε Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών», και να υποβάλουν τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αίτηση συμμετοχής με ενσωμάτωση μιας φωτογραφίας του υποψηφίου / της υποψήφιας,
  2. Βιογραφικό σημείωμα,
  3. Φωτοτυπία δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας,
  4. Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών,
  5. Αναλυτική βαθμολογία προπτυχιακών μαθημάτων,
  6. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας αγγλικής γλώσσας, τουλάχιστον επιπέδου Β2,
  7. Συστατικές επιστολές (1-2), οι οποίες θα πρέπει να αποσταλούν από τον συντάκτη τους στο e -mail: vsiafaka@biol.uoa.gr,
  8. Επιστημονικές δημοσιεύσεις, εάν υπάρχουν,
  9. Αποδεικτικά επαγγελματικής ή ερευνητικής δραστηριότητας, εάν υπάρχουν,
  10. Πιστοποιητικό ελληνομάθειας ή επαρκή, διαπιστωμένη από την Επιτροπή Επιλογής Εισακτέων του Π.Μ.Σ., γνώση της ελληνικής γλώσσας για αλλοδαπούς υποψήφιους,
  11. Αναγνώριση ακαδημαϊκού τίτλου σπουδών της αλλοδαπής.

Οι τίτλοι σπουδών από ιδρύματα της αλλοδαπής θα πρέπει να φέρουν:

• θεώρηση με τη Σύμβαση της Χάγης (σφραγίδα APOSTILLE) [Ν. 1497/1984 (Α΄188)], ή
  • θεώρηση από τις επιτόπιες Ελληνικές Προξενικές Αρχές (για όσες χώρες δεν έχουν κυρώσει τη Σύμβαση της Χάγης και μόνο για αυτές), ή
  • θεώρηση μέσω σχετικού συνδέσμου (link) που επιτρέπει την επιβεβαίωση της γνησιότητας του τίτλου από την εκδούσα αρχή, ή
  • επικύρωση με ηλεκτρονική επιβεβαίωση γνησιότητας με χρήση QR CODE από την εκδούσα αρχή, ή
  • επιβεβαίωση, έπειτα από αίτημα της Γραμματείας, από το ίδρυμα που εξέδωσε τον τίτλο (έγγραφο ή ηλεκτρονικό μήνυμα κ.λπ.).

Οι αιτήσεις υποψηφιότητας πραγματοποιούνται μέχρι το Σάββατο 31 Αυγούστου 2024.

Δικαίωμα υποβολής δικαιολογητικών έχουν και οι φοιτητές που δεν έχουν ολοκληρώσει της προπτυχιακές σπουδές τους κατά το χρονικό διάστημα των αιτήσεων, αλλά προϋπόθεση για να εγγραφούν είναι να έχουν βεβαίωση περάτωσης σπουδών μέχρι τον Σεπτέμβριο του ακαδημαϊκού έτους 2023-2024.

Για τη συμμετοχή στο Π.Μ.Σ. «Oικολογία και Διαχείριση της Βιοποικιλότητας» οι μεταπτυχιακοί φοιτητές καταβάλλουν τέλη φοίτησης που ανέρχονται στο ποσό των 3000 ευρώ.

Το έντυπο της αίτησης συμμετοχής βρίσκεται στην ιστοσελίδα του Π.Μ.Σ. : https://sites.google.com/view/uoa-ecology-and-biodiversity.

Πληροφορίες παρέχονται από τη Γραμματεία του Π.Μ.Σ. (κ. Βασιλική Σιαφάκα) στο τηλέφωνο 210-7274602 ή/και στο e-mail: vsiafaka@biol.uoa.gr.