Εκστρατεία μέτρησης των επιπέδων ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, στο πλαίσιο ερευνητικής συνεργασίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ με το Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης

Μελέτες έχουν δείξει πως οι εκπομπές ρύπων, όπως των αιωρούμενων σωματιδίων, που σχετίζονται με την κυκλοφορία οχημάτων, μπορεί να ποικίλλουν σημαντικά εντός ενός αστικού κέντρου ενώ έχουν σημαντικές επιδράσεις στην υγεία του πληθυσμού. Στο πλαίσιο ερευνητικής συνεργασίας της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ (Υπεύθυνες: Αν Καθ Ε. Σαμόλη και Ομ. Καθ Κ Κατσουγιάννη) με το Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης, Ολλανδία πραγματοποιήθηκε εκστρατεία μέτρησης της ατμοσφαιρικής ρύπανσης με ειδικά διαμορφωμένο όχημα για τη χαρτογράφηση των συγκεντρώσεων ατμοσφαιρικής ρύπανσης. Έμφαση δίνεται στην μέτρηση των υπερλεπτόκοκκων σωματιδίων (ultrafine particles). Τα υπερλεπτόκοκκα σωματίδια, εξαιτίας του εξαιρετικά μικρού τους μεγέθους, μπορούν εύκολα να φτάσουν στις πνευμονικές κυψελίδες, ενώ δεν συμπεριλαμβάνονται στους ρύπους που μετριούνται στους σταθερούς σταθμούς του ΥΠΕΚΑ.

Photographer: Bas Niemans, Utrecht University

Το Πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης εξόπλισε ένα συμβατικό αυτοκίνητο με εργαστηριακά όργανα για τη μέτρηση της ποιότητας της ατμόσφαιρας με χρονική ανάλυση 1-Hz. Το γεγονός αυτό καθιστά εφικτή τη χαρτογράφηση της ρύπανσης σε μια μεγάλη γεωγραφική περιοχή σε ελάχιστο χρόνο και με ύψιστη χωρική ανάλυση. Ο πρώτος γύρος της εκστρατείας μετρήσεων ατμοσφαιρικής ρύπανσης στην Αθήνα πραγματοποιήθηκε κατά το χρονικό διάστημα Νοέμβριος – Δεκέμβριος 2022. Ο δεύτερος γύρος αναμένεται να πραγματοποιηθεί τον Απρίλιο – Μάιο 2023. Η εκστρατεία θα συμβάλει στην αποτύπωση της ποιότητας του αέρα για την υιοθέτηση αποτελεσματικών τρόπων μείωσης της ατμοσφαιρικής ρύπανσης με στόχο την προστασία του περιβάλλοντος και της δημόσιας υγείας.