Πρόσκληση για συμμετοχή σε Ερευνητικές Δράσεις- Πρόγραμμα Μεταδιδακτορικών Υποτροφιών CIVIS 3i-Questions & Answers Online Sessions

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες, Μεταδιδάκτορες, Ερευνητές

Deadline: Open

Ποτε: Κάθε Τρίτη και Πέμπτη (εβδομαδιαία βάση)

Που: ΖΟΟΜ

Το Πανεπιστήμιο Aix-Marseille, το Universidad Autónoma de Madrid, το Université libre de Bruxelles και το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης ξεκίνησαν επίσημα τον Ιούνιο του 2021, το  “CIVIS3i” (COFUND – Fellowship Program 2020) στο πλαίσιο του προγράμματος “Marie Skłodowska-Curie Δράσεις – H2020”. Το ΕΚΠΑ συμμετέχει στην εν λόγω δράση ως associate partner. Το νέο έργο CIVIS3i, με τίτλο “Το Πρόγραμμα της Συμμαχίας των Ευρωπαϊκών Παν/μιων του CIVIS για Διεθνή, Διεπιστημονική, Διατομεακή Έρευνα και Κατάρτιση για Έμπειρους Ερευνητές” (δείτε την πρόσκληση-call  για τις μεταδιδακτορικές υποτροφίες και τη φόρμα συμμετοχής στον ακόλουθο σύνδεσμο: CIVIS3i Alliance Programme for International, Interdisciplinary, Intersectoral Research and Training for Experienced Researchers – Civis European University (smapply.io), θα επιτρέψει τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου προγράμματος μεταδιδακτορικού ενδιαφέροντος, για 32 ερευνητές απ’ όλο τον κόσμο, κινητικότητας και κατάρτισης σε ολόκληρη τη συμμαχία του CIVIS. Συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθεί σε συνάρτηση με τις δομικές δράσεις που έχουν συσταθεί από το ερευνητικό πρόγραμμα του CIVIS RIS4CIVIS. Έτσι, το ΕΚΠΑ θα μπορεί να φιλοξενήσει μεταδιδάκτορες από τα ιδρύματα της Συμμαχίας του CIVIS.

Στα πλαίσια λοιπόν του προγράμματος CIVIS 3i , διοργανώνονται κάθε εβδομάδα διαδικτυακά σεμινάρια Q&A Sessions, με απώτερο στόχο την άμεση επικοινωνία των υποψηφίων υποτρόφων και των ακαδημαϊκών-αξιολογητών και την ενδελεχή ενημέρωσή τους για το πρόγραμμα, τις διαδικασίες υποβολής των προτάσεών τους και την επίλυση των σχετικών ερωτήσεών τους. (“The CIVIS3i management team is delighted to announce the weekly Q&A sessions that will take place every Tuesday morning at 10-12h CET, and Thursday afternoon at 15-17h CET, via video conference. The sessions will be recorded. The Q&A – Questions and Answers sessions are intended mainly for candidates, and aim to provide a face-to-face time for specific questions and doubts about the application process of CIVIS3i, guidelines, rules, templates, submission form etc)”.

Δείτε παρακάτω τις πληροφορίες των online sessions και βρείτε επισυναπτόμενο το σχετικό αρχείο της πρόσκλησης:

TUESDAY SESSION
Topic: “CIVIS3i’s Weekly Q&A – Tuesday session 11:00-13:00 μ.μ (Τοπική ώρα Ελλάδος) – Zoom Meeting”

Time: This is a recurring meeting

Zoom Meeting: https://univ-amu-fr.zoom.us/j/94990464565?pwd=eGl2YnNsN1h6VXFQUkRnMi9CS3p4dz09

Passcode: 808533

THURSDAY SESSION

Topic: CIVIS3i’s Weekly Q&A – Τhursday session 16:00-18:00 μ.μ (Τοπική ώρα Ελλάδος) – Zoom Meeting

Time: This is a recurring meeting

Zoom Meeting: https://univ-amu-fr.zoom.us/j/99650428674?pwd=VHlxZGY5VnhtSkRuVGt3KytzZUFoUT09

Passcode: 450992

Για περαιτέρω πληροφόρηση σας επισκεφθείτε τον ακόλουθο σύνδεσμο (Guidelines for Applicants, the Proposal Template, the Guidelines for Evaluators, and the FAQ section):https://civis3i.univ-amu.fr/en.