CIVIS Course/Webinar “Food chemistry, nutrition and health, circular economy and future food sustainability” – Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο CIVIS, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο των Πολιτών προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση.

Τίτλος Webinar: Food chemistry, nutrition and health, circular economy and future food sustainability”
Explore human nutrition, bioactive compounds in health and disease and the interaction between food, diet, and nutritional therapies!

“This CIVIS online course will focus on food chemistry, nutrition and health. Participants will have the opportunity to hear about major food categories and how daily food intake can have a positive or negative impact on consumers’ health. Information on the efforts that have been made so far understanding the contribution of the genotype (G), environment (E), and genotype and environment interaction (G x E) effects on the nutritional quality of crops, bioactive compounds and artificial compounds, daily consumed beverages and their impact on health will be presented”.

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
 Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές& Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Αγροτικής Ανάπτυξης, Διατροφής και Αειφορίας
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
 28 & 29 Μαρτίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
1 Φεβρουαρίου 2022
Αιτήσεις:
Με αποστολή CV (και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε) στην ηλεκτρονική διεύθυνση: harpro@chem.uoa.gr
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό (Online)
Γλώσσα μαθήματος:

Αγγλικά(τουλάχιστον επιπέδου B2)
ECTS:

0.4

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.