CIVIS Network Building Activities: Common Framework – Ευκαιρίες δικτύωσης και συνεργασίας μεταξύ των ακαδημαϊκών και του διοικητικού προσωπικού των Παν/μιων-μελών του CIVIS

Τίτλος: “CIVIS Network-Building Activities: Common Framework”
Ποιους αφορούν:
μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ, διοικητικό προσωπικό ΕΚΠΑ
Format δράσεων:
Διαδικτυακό

Πιο συγκεκριμένα, οι εν λόγω δράσεις αφορούν προτάσεις για κοινές εκπαιδευτικές και ερευνητικές δραστηριότητες, όπως: θεματικά διαδικτυακά σεμινάρια, συνεργατικά εργαστήρια, σεμινάρια- συναντήσεις ανταλλαγής καλών πρακτικών ή δραστηριότητες που βασίζονται στην περαιτέρω ανάπτυξη ήδη υπαρχουσών δράσεων.

Τα κριτήρια που απαιτούνται για την έγκριση και την υλοποίηση των εν λόγω δράσεων είναι τα εξής:
-Συμμετοχή τουλάχιστον τριών ή και περισσοτέρων πανεπιστημίων-μελών που ανήκουν στη συμμαχία του CIVIS.
-Συμμετοχή ενός τουλάχιστον Αφρικανικού Πανεπιστημίου- εταίρου του CIVIS.
-Να άπτονται των ακολούθων θεματικών ενοτήτων ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος του CIVIS (CIVIS Hub themes):

1. Υγεία
  2. Πόλεις, Περιφέρειες και Κινητικότητες
  3. Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια
  4. Ψηφιακός και Τεχνολογικός Μετασχηματισμός
  5. Κοινωνία, Πολιτισμός και Ιστορική Κληρονομιά

-Να συνεισφέρουν στην ενίσχυση της πολυγλωσσίας, που συνιστά στόχο για τη συμμαχία του CIVIS (οι εν λόγω δραστηριότητες θα πρέπει δηλαδή να λαμβάνουν χώρα σε άλλη γλώσσα πλην της Αγγλικής ή να στοχεύουν στην μείωση των γλωσσικών φραγμών).
-Να περιλαμβάνουν δραστηριότητες διασύνδεσης με την κοινωνία.

Σημειώνεται, πως οι εν λόγω δράσεις θα διεξαχθούν διαδικτυακά και δεν προβλέπεται κάποια οικονομική υποστήριξη- χρηματοδότηση για την υλοποίησή τους.

Όσοι ενδιαφέρονται να καταθέσουν πρόταση ή να συμμετάσχουν σε μια τέτοιου είδους διαδικτυακή δράση, μπορούν να συμπληρώσουν την online φόρμα και στη συνέχεια να επικοινωνήσουν με το διοικητικό διαχειριστή του γραφείου CIVIS του ΕΚΠΑ κ. Αντωνίου, στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις: ilantoniou@uoa.gr & civis@uoa.gr για να μπορούμε να παρακολουθήσουμε την εξέλιξη.

Τέλος, για περαιτέρω πληροφόρησή σας, μπορείτε να δείτε ολόκληρη την προκήρυξη στο επισυναπτόμενο αρχείο, καθώς και να επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην ενότητα: CIVIS/Academics & Researchers/Calls for Projects and Activities.

Εκ μέρους του γραφείου του CIVIS στο ΕΚΠΑ