To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVISνα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξηςαποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο πραγματοποιείται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Microbes, host & infection”
“This CIVIS Summer School will consist of three days filled with talks given by PhD students as well as renowned scientists. Poster sessions and discussion rounds on selected topics will support networking between international students. Furthermore, social activities will be organized”.

CIVIS Focus Area:

Υγεία(Health)
Ποιους αφορά:
Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
5-8 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
28Φεβρουαρίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter (και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες) στην ηλεκτρονική διεύθυνση των συντονιστών: tuebingen.igim@med.uni-tuebingen.de
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
 Tübingen and Bad BollΓερμανία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS:
 2
NB of CIVIS Scholarships:
15

Για περαιτέρω πληροφόρηση, υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.