CIVIS New Course “Summer School: Microbiota in oral and digestive health”-Ευκαιρίες συμμετοχής στις εκπαιδευτικές δράσεις του CIVIS

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Τίτλος: “Summer School: Microbiota in oral and digestive health”
“This CIVIS course involves laboratory and clinical activities as well as a series of seminars. The course will address laboratory/clinical units main methodology used in microbiome research including sample collection, sample storage, processing and sequencing. The aim is to provide some ideas for translational microbiome studies in Inflammatory Bowel Diseases (IBD) and other pathologies, technologies and computational tools used to characterize and study the microbiome, gastroenterology and hepatology clinical unit (inpatients, outpatients, endoscopy, interventional endoscopy, interventional radiology, liver transplantation, cell therapy)”.

CIVIS Focus Area:
Υγεία (Health)
Ποιους αφορά:

Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους ΔιδάκτορεςΙατρικής ή Οδοντιατρικής Σχολής (“students enrolled in the medical or dental faculty at one of CIVIS member universities”).
Πεδία Σπουδών:
 Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστήμες, Μαθηματικά
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
11-15 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
15Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις e-mail: Umberto.romeo@uniroma1.it,  Vincenzo.cardinale@uniroma1.itLorenzo.ridola@uniroma1.itAhmed.mohsen@uniroma1.it
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (physical mobility)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Ρώμη, Ιταλία
Γλώσσα μαθήματος:

Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS: 1,5
NB of CIVIS Scholarships:
20
Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις ακόλουθες ηλεκτρονικές διευθύνσεις e-mail: Umberto.romeo@uniroma1.itVincenzo.cardinale@uniroma1.itLorenzo.ridola@uniroma1.itAhmed.mohsen@uniroma1.itΤέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής  στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.