Για τις Παγκόσμιες Ημέρες CIVIS 2021 (Global CIVIS Days 2021) που έλαβαν χώρα στις 24-25 και 26 Νοεμβρίου 2021, το Université libre de Bruxelles (ULB) κάλεσε τα μέλη της κοινότητας του CIVIS, δηλαδή τους φοιτητές, τους ακαδημαϊκούς και το διοικητικό προσωπικό, να μοιραστούν τη μοναδική και ανανεωμένη οπτική τους για το Πανεπιστήμιο της καταγωγής τους.

Τα μέλη προσκαλέστηκαν να υποβάλουν φωτογραφίες που δείχνουν την ομορφιά, την πρωτοτυπία και την ιδιομορφία του Πανεπιστημίου τους. Οι εικόνες παρουσιάζουν μυστικά σημεία στην πανεπιστημιούπολη, διάσημες και αγαπημένες όψεις, εντυπωσιακή και περίεργη διακόσμηση και πολλές άλλες φανταστικές αστείες όψεις.

Μια κριτική επιτροπή 6 εκπροσώπων από το ULB, το Universidad autónoma de Madrid και το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης επέλεξε τις φωτογραφίες, συμπεριλαμβανομένου και των τριών νικητών.

Το μεγάλο βραβείο (grand prize) πήρε ο Στέλιος Θεοδώρου (Stelios Theodorou) από το ΕΚΠΑ με το έργο του Ιστός Φωτός (Web of Ligth): Στον ένατο όροφο της Φιλοσοφικής σχολής Αθηνών στην συνδρομή των διαδρόμων και της τσιμεντένιας σκάλας το φως αγκαλιάζει και ζεσταίνει έναν νεαρό φοιτητή.

Νικητές και περιήγηση στην Έκθεση: https://civis.eu/en/global-civis-days-2021/civis-photo-contest-and-exhibition