Διαγωνισμός Φωτογραφίας CIVIS Global Days – Παράταση Προθεσμίας

Ποιους αφορά: Μέλη ΔΕΠ,ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ,ΕΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες του ΕΚΠΑ, Φοιτητές και Διοικητικό Προσωπικό του ΕΚΠΑ

Νέα προθεσμία: 18 Οκτωβρίου 2021

FBbGuKbWYAAVmup
Νέα προθεσμία: 18 Οκτωβρίου 2021

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης των “Παγκόσμιων Ημερών του CIVIS 2021”, το Université libre de Bruxelles προσκαλεί όλα τα μέλη της κοινότητας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου των Πολιτών CIVIS, τους φοιτητές, τους ακαδημαϊκούς και το διοικητικό προσωπικό, να μοιραστούν τη δική τους οπτική τους για το πανεπιστήμιο τους, μέσα από ένα Διαγωνισμό Φωτογραφίας με Τίτλο: “How I see my Campus”.

H εν λόγω πρόσκληση αφορά την υποβολή φωτογραφιών που δείχνουν την ομορφιά, την πρωτοτυπία, την ιδιαιτερότητα του κάθε πανεπιστημίου ή ακόμα και την επανένωση της πανεπιστημιακής κοινότητας μετά τους περιορισμούς λόγω της υγειονομικής κρίσης. Οι εικόνες μπορεί να απεικονίζουν ιδιαίτερα ή “μυστικά” σημεία στο πανεπιστήμιο, περίεργη διακόσμηση ή οποιαδήποτε άλλη θέα στο πανεπιστήμιο και τους χώρους του. Επιπλέον, οι εικόνες μπορούν να επικεντρωθούν εκτός από τον εξωτερικό χώρο και τις υποδομές του ιδρύματος, σε μια πιο ανθρωποκεντρική προσέγγιση δείχνοντας την πανεπιστημιακή κοινότητα να αλληλεπιδρά είτε εσωτερικά, είτε με την κοινωνία, είτε με άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Οι επιλεγμένες φωτογραφίες (περίπου 5 ανά πανεπιστήμιο) θα αποτελέσουν μέρος της πρώτης έκθεσης φωτογραφίας του CIVIS. Το αποτέλεσμα του διαγωνισμού θα ανακοινωθεί με τα εγκαίνια των Παγκόσμιων Ημερών του CIVIS στις Βρυξέλλες στις 24 Νοεμβρίου 2021.

Πώς να υποβάλετε τις φωτογραφίες σας
Μπορείτε να υποβάλετε έως και τρεις φωτογραφίες μέχρι τις 18 Οκτωβρίου 2021. Στείλτε τις φωτογραφίες σας σε ηλεκτρονική μορφή, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:

Θέμα: “Διαγωνισμός Φωτογραφίας- CIVIS 2021”
-Αναφέρετε το όνομα, τον τίτλο (φοιτητής, καθηγητής κ.λπ.) και το πανεπιστήμιο σας.
-Τίτλος και σύντομη περιγραφή (έως 500 χαρακτήρες) κάθε φωτογραφίας, συμπεριλαμβανομένης της θέσης (συντεταγμένες GPS ή περιγραφή θέσης) όπου τραβήχτηκε η φωτογραφία. Ο τίτλος της φωτογραφίας πρέπει να εμφανίζεται καθαρά στο όνομα του αρχείου (π.χ. ULB_01, ULB_02).
-Να αποστέλλεται μαζί ο σύνδεσμος λήψης της εικόνας (π.χ. από WeTransfer ή οποιοδήποτε άλλο διαδικτυακό μέσο).
-Συμπληρωμένο έντυπο συμμετοχής (υποχρεωτικό) και τη φόρμα “image release”  (εάν απαιτείται) – μπορείτε να τις κατεβάσετε εδώ.
-Χρησιμοποιήστε αποκλειστικά τον λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του πανεπιστημίου σας.

Κανόνες Συμμετοχής
-Μια επιτροπή επιλογής αποτελούμενη από μέλη των τριών Πανεπιστημίων του CIVIS, συγκεκριμένα το Université libre de Bruxelles, Universidad Autónoma de Madrid και το University of Glasgow, θα είναι αρμόδια για την επιλογή των φωτογραφιών που θα συμπεριληφθούν στην έκθεση φωτογραφίας του CIVIS.
-Οι συμμετέχοντες των οποίων οι φωτογραφίες θα επιλεχθούν, θα ειδοποιηθούν μέχρι τις αρχές Νοεμβρίου. Υποβάλλοντας τη φωτογραφία τους, οι συμμετέχοντες εξουσιοδοτούν το ULB και τα άλλα πανεπιστήμια μέλη του CIVIS να εκθέσουν το έργο τους και να το χρησιμοποιήσουν για την προώθηση και διαφήμιση της εκδήλωσης.

Κριτήρια επιλεξιμότητας για τις φωτογραφίες
-Ανάλυση: τουλάχιστον 5 MP
-Διαστάσεις: 1: 1 /5: 4 /4: 3 /3: 2 /5: 3 /16: 9 /3: 1 (τοπίο ή πορτρέτο)
-Μορφή αρχείου: TIFF (προτιμάται) / JPEG / PNG / BMP (χωρίς PSD ή RAW)