Τίτλος: Local welfare production and governance”
“This course aims to reflect and analyse the role of local governments and administrations, nongovernmental, economic, and societal actors in the production of local welfare from a comparative perspective. The focus is on understanding how welfare production takes place under conditions of interdependence actors and the interplay of rules and regulations, duties and liberties, and the embeddedness of local politics in cultural, social, and economic environments”.

CIVIS Focus Area:
Πόλεις, Περιφέρειες, Κινητικότητες (Cities, Territories, Mobilities)
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς (προχωρημένης φοίτησης-advanced level), Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Διοίκηση Επιχειρήσεων και Μάνατζμεντ
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:

Μάρτιος- Ιούλιος 2022

25 Μαρτίου 2022, 11.00-17.00 ώρα Ελλάδος, διαδικτυακά
29 Απριλίου 2022, 11.00-17.00 ώρα Ελλάδος, διαδικτυακά
27 Μαΐου 2022, 11.00-17.00 ώρα Ελλάδος, διαδικτυακά
11-15 Ιουλίου 2022 – θερινό σχολείο Tübingen Γερμανία
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
4 Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή σύντομου σημειώματοςmotivation letter (έκτασης μιας σελίδας) στην ηλεκτρονική διεύθυνση:rolf.frankenberger@uni-tuebingen.de
Format μαθήματος:
Υβριδικό- Διαδικτυακά σεμινάρια και με φυσική παρουσία-θερινό σχολείο (summer school)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Tübingen, Γερμανία
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (επιπέδου Β2)
ECTS: 4 + 2 + 2 (4 ECTS for participation in the course, 2 ECTS for participation in the summer school and 2 ECTS for the research paper)
CIVIS scholarships: 18

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση του συντονιστή: rolf.frankenberger@uni-tuebingen.de. Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.