Τελετή Λήξης Εσωτερικών Πρωταθλημάτων Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου Ε.Κ.Π.Α. 2023-2024

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη 30 Μαΐου 2024 οι τελικοί αγώνες των Εσωτερικών Πρωταθλημάτων Ε.Κ.Π.Α. των Τμημάτων Καλαθοσφαίρισης και Ποδοσφαίρου του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου φοιτητών στο πλαίσιο των ετήσιων Αθλητικών Πρωταθλημάτων.

Στην Καλαθοσφαίριση, στον μεγάλο τελικό, πρωταθλήτρια ομάδα για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 αναδείχτηκε το Μαθηματικό με δεύτερη την ομάδα της Οδοντιατρικής (σκορ 71-54). Στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση το Χημικό επικράτησε του Ιστορικού (σκορ 81- 59).

2

Στο Ποδόσφαιρό, στον τελικό, η Φαρμακευτική αναδείχτηκε πρωταθλήτρια επικρατώντας της Νομικής στα πέναλτι. Πιο συγκεκριμένα, το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα και μετά την παράταση ήταν 1-1 ενώ στα πέναλτι το ματς έληξε με 4-2 υπέρ της Φαρμακευτικής.

1
3

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Αθλητικό Κέντρο Καισαριανής «Μιχάλης Κρητικόπουλος» υπό την καθοδήγηση των υπεύθυνων Καθηγητών Φυσικής Αγωγής Αριστείδη Μαυρίδη και Σωτήρη Μαριόλη. Στο τέλος του αγώνα ακολούθησε η βράβευση των ομάδων.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι κ.κ.: Αθανασία Σμυρνιώτου (Καθηγήτρια ΣΕΦΑΑ και μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης), Χρήστος Ραχιώτης (Αναπληρωτής Καθηγητής Οδοντιατρικής), Νίκος Κωτσόπουλος (Αναπληρωτής Καθηγητής ΣΕΦΑΑ), Σοφία Ευστράτιου (Διευθύντρια Φοιτητικής Μέριμνας), οι οποίοι, αφού συνεχάρησαν τους φοιτητές για την προσπάθεια τους, απένειμαν τα κύπελλα και τα μετάλλια.