Εκδήλωση στο Κέντρο Αρχιμήδης για τη δικτύωση μεταξύ Corallia Ventures TT Fund και τεχνοβλαστών

Την Τρίτη 11 Ιουνίου 2024, το Κέντρο Αρχιμήδης (Κέντρο καινοτομίας και επιχειρηματικότητας του Ε.Κ.Π.Α.) φιλοξένησε μια κλειστή εκδήλωση δικτύωσης μεταξύ του νέου υπό ίδρυση αμοιβαίου κεφαλαίου επιχειρηματικών συμμετοχών (ΑΚΕΣ) Corallia Ventures TT Fund και των τεχνοβλαστών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και επιλεγμένων ερευνητικών ομάδων με κατοχυρωμένα καινοτόμα ερευνητικά αποτελέσματα.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση της καινοτόμου εφαρμοσμένης έρευνας που πραγματοποιείται στα εργαστήρια του Ε.Κ.Π.Α., καθώς και η ενίσχυση των συνεργασιών του επενδυτικού σχήματος με το οικοσύστημα των υφιστάμενων και μελλοντικών τεχνοβλαστών του Ε.Κ.Π.Α.

Το Corallia Ventures TT Fund εκπροσωπήθηκε από τους Καθηγητές κ.κ. Ν. Βογιατζή, Γ. Δουκίδη, Σ. Καψάσκη, Γ. Σάντσες και τον κ. Ορφέα Βουτυρά, και είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τα μέλη του Ε.Κ.Π.Α.: τον Αντιπρόεδρο του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α. Καθηγητή κ. Νίκο Θωμαΐδη (Track4Value), τον Καθηγητή κ. Βασίλειο Σταθόπουλο (AVS), τον Καθηγητή κ. Ιωάννη Τρουγκάκο (GenCell), την Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Καλλιόπη Γκούσκου (Genosophy), τον Καθηγητή κ. Αριστείδη Ηλιόπουλο (Genosophy, OncoCyclone), την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια κ. Μαργαρίτα Ασημακοπούλου (Climeco2mbs) και τον Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Γεώργιο Βουγιουκαλάκη (LUMIBLAST).

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Αναπληρωτής Καθηγητής κ. Χρήστος Καραγιάννης, Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας, και Δια Βίου Μάθησης, δίνοντας έμφαση στα οφέλη από την αξιοποίηση της καινοτόμου ερευνητικής δραστηριότητας του Ε.Κ.Π.Α. καθώς και στην υποστήριξη τέτοιων δράσεων διασύνδεσης και εξωστρέφειας από το Ίδρυμα, και ο Ομότιμος Καθηγητής κ. Νικόλαος Μυλωνάς, Ακαδημαϊκός Σύμβουλος του Κέντρου Αρχιμήδης, που αναφέρθηκε εκτενώς στις δράσεις του Κέντρου και στις προσφερόμενες υπηρεσίες στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Το Corallia Ventures TT Fund έχει ως στόχο τη στήριξη των τεχνοβλαστών μέσω της χρηματοδότησης καινοτόμων επιχειρήσεων σε πρώιμο στάδιο, οι οποίες προέρχονται από τη Μεταφορά Τεχνολογίας (Technology Transfer). Η μεταφορά τεχνολογίας από ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα αποτελεί βασικό μοχλό διασύνδεσης έρευνας, καινοτομίας και επιχειρηματικότητας, όπως έχει αποδειχθεί κατ’ επανάληψη στα πλέον επιτυχημένα οικοσυστήματα καινοτομίας παγκοσμίως, και το Corallia Ventures TT Fund σκοπεύει να στηρίξει αποφασιστικά τα Ελληνικά ιδρύματα σε αυτή τη διαδικασία.