Διεθνές εργαστήριο-workshop με τίτλο: “Σχεδιασμός προγραμμάτων σπουδών με βάση μικρο-πιστοποιητικά και ευέλικτες προσεγγίσεις” [23/3/23]

Στις 23 Μαρτίου 2023 και ώρες (11:00-14:00), θα λάβει χώρα διαδικτυακά το διεθνές εργαστήριο-workshop με τίτλο: “Σχεδιασμός προγραμμάτων σπουδών με βάση μικρο-πιστοποιητικά και ευέλικτες προσεγγίσεις” (“Curriculum design based on micro-credentials and flexible approaches”) που διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου και τον Εκτελεστικό Οργανισμό Χρηματοδότησης της Ανώτατης Εκπαίδευσης, Έρευνας και Καινοτομίας (UEFISCDI), στο πλαίσιο του έργου: “Νέα δομικά στοιχεία της διαδικασίας της Μπολόνια: θεμελιώδεις αξίες (NewFAV)”.

MLW 1 Banner

Το εν λόγω εργαστήριο αποτελεί μέρος των εκδηλώσεων που διοργανώνονται στο πλαίσιο του έργου“New building blocks of the Bologna Process: fundamental values (NewFAV)” και υλοποιείται σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας της Νορβηγίας, ενώ υποστηρίζεται και από συνεργαζόμενους εταίρους, όπως η Ευρωπαϊκή Πανεπιστημιακή Ένωση (EUA), η Ευρωπαϊκή Ένωση Φοιτητών (ESU), το Δίκτυο Πανεπιστημίων από τις πρωτεύουσες της Ευρώπης UNICA και η Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD). Επιπλέον, οι πρακτικές δραστηριότητες του εργαστηρίου θα συντονίζονται από εμπειρογνώμονες ενός από τους εταίρους του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου CIVIS, από το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης (Universidad Autónoma de Madrid).

Η εκδήλωση έχει ως στόχο να φέρει σε επαφή εμπειρογνώμονες, ακαδημαϊκούς, ερευνητές, υπεύθυνους λήψης αποφάσεων, φοιτητές καθώς και όσα άτομα ενδιαφέρονται για το πώς τα μικροπιστοποιητικά μπορούν να αποτελέσουν νέες προσεγγίσεις για τον σχεδιασμό ευέλικτων μαθησιακών διαδρομών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Η ημερήσια διάταξη του εργαστηρίου είναι διαθέσιμη εδώ

Δήλωση συμμετοχής στην ηλεκτρονική φόρμα. Ως καταληκτική προθεσμία για τις εγγραφές στο σεμινάριο έχει οριστεί η 20η Μαρτίου 2023.

Πληροφορίες: alexandru-mihai.cartis@unibuc.ro