Το παράρτημα ΑΗΕΡΑ Θερμοπύλες Λαμία HJ-42 σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτιστικής Ανάπτυξης Π.Στ.Ε διοργανώνει Ημερίδα με θέμα: “Θερμοπύλες χθες και σήμερα”, η οποία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 28 Μαΐου 2022 και ώρα 18:30 στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Παπασιοπούλου Ιωάννη 2-4 Λαμία).

2022. Αφίσα Ηερίδας Θερμοπύλες

Ομιλίες θα πραγματοποιηθούν από:

-Την Κωνσταντίνα Γαγγάκη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΣΕΦΑΑ ΕΚΠΑ, με θέμα: “Οι αναφορές του Ηροδότου για την τέλεση των Ολυμπιακών Αγώνων, των Καρνείων, των Υιακινθείων και των Ελευσίνιων Μυστηρίων ως πηγές για την αστρονομική εξακρίβωση της ημερομηνίας διεξαγωγής της μάχης των Θερμοπυλών”,

-Την Παναγιώτα Πρέκα- Παπαδήμα, Αστροφυσικός, Μέλος του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών ΕΚΠΑ, με θέμα: “Αστρονομικός υπολογισμός της ημερομηνίας της ιστορικής μάχης των Θερμοπύλων βασιζόμενος στην περιγραφή του Ηροδότου”.

2022. Πρόσκλησης Ημερίδας Θερμοπύλες Λαμία

Μια ιδιαίτερα τιμητική εκδήλωση, με εθνικές διαστάσεις, καθώς εάν είχαν νικηθεί οι Έλληνες από τους παντοδύναμους Πέρσες, δεν θα είχε υπάρξει η κλασική Ελλάδα, ο Περικλής, η Ακρόπολη. Δεν θα είχε επηρεάσει ο κλασικός πολιτισμός την Ευρώπη. Αλλά και το μέλλον της ίδιας της Ευρώπης θα ήταν απροσδιόριστο, καθώς ο Ξέρξης είχε ως στόχο την κατάκτησή της. Ο προσδιορισμός της ακριβούς ημερομηνίας διεξαγωγής των Ολυμπιακών Αγώνων το 480 π.Χ. γίνεται δια των αστρονομικών δεδομένων της ΝΑΣΑ, και για πρώτη φορά διατυπώνεται επακριβώς η ημερομηνία τους.

2022. Πρόσκληση Ημερίδας Θερμοπ. Λαμία
Scheduled Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις