Την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2024, επισκέφτηκε το Ε.Κ.Π.Α. αντιπροσωπεία από το Liaoning University της Κίνας με σκοπό την εξεύρεση τρόπων συνεργασίας μεταξύ των δύο πανεπιστημίων. Στη συνάντηση συμμετείχαν, από το Liaoning University, ο καθηγητής PAN Yishan, μέλος της Κινεζικής Ακαδημίας Μηχανικής και Κυβερνητικός Γραμματέας του Πανεπιστημίου, η καθηγήτρια MA Shuang, Διευθύντρια του Τμήματος Διεθνών Ανταλλαγών, ο καθηγητής SONG Peng, Διευθυντής του Τμήματος Διδασκαλίας και εκμάθησης, ο καθηγητής ZHAO Deqi, Κοσμήτορας του Κολλεγίου Αυστραλοασιατικών Επιχειρήσεων,  και ο καθηγητής LIU Yi, Κοσμήτορας του Κολλεγίου Ξένων Γλωσσών, και από το Ε.Κ.Π.Α., η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Δημήτρης Δρόσος και η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δημοσίων Σχέσεων και Ιστορίας, κ. Σ.Α. Σακελλαρίου

1726498730571
1726498968189

Η Αντιπρύτανις έκανε εκτενή αναφορά στην ιστορία, τη φυσιογνωμία και τον διεθνή προσανατολισμό του Ε.Κ.Π.Α., μίλησε για τις επιστήμες που θεραπεύει, τις διεθνείς συνεργασίες του , καθώς και αυτές που έχει ήδη συνάψει με πανεπιστήμια της Κίνας (στο σημείο αυτό, ανέφερε λεπτομερώς τη συνεργασία της Φιλοσοφικής Σχολής με κινέζικα ιδρύματα). Επίσης, η Αντιπρύτανις ενημέρωσε τους Κινέζους καθηγητές για τα δύο αγγλόφωνα Προπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών αποκλειστικά για αλλοδαπούς φοιτητές, της Φιλοσοφικής και της Ιατρικής, για το νέο αγγλόφωνο ΠΠΣ του Τμήματος Φαρμακευτικής που πρόκειται να λειτουργήσει, και για τα ξενόγλωσσα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών.

Οι Κινέζοι καθηγητές έκαναν περιγραφή του Liaoning University και των διεθνών συνεργασιών τους. Μίλησαν εκτενώς για το μεγάλο ενδιαφέρον τους για κοινά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα στους τομείς της Ιστορίας, Αγγλικής Φιλολογίας και Θεατρικών Σπουδών, για κοινά ΠΠΣ, ΠΜΣ και συνεπιβλέψεις διδακτορικών στον τομέα των Οικονομικών Επιστημών, για κοινά ΠΠΣ στους τομείς της Πληροφορικής, Περιβάλλοντος, Διαχείρισης Καταστροφών και Κρίσεων, Χημείας και Ανάπτυξης Τροφίμων, και τέλος, για ανταλλαγές φοιτητών και προσωπικού. Και οι δύο πλευρές συμφώνησαν στην έναρξη της διαδικασίας υπογραφής Μνημονίου Συνεργασίας.

1726499064376