Την Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2024, επισκέφτηκε το Ε.Κ.ΠΑ αντιπροσωπεία από το  NANYANG NORMAL UNIVERSITY με σκοπό την εξεύρεση τρόπων συνεργασίας μεταξύ των δύο πανεπιστημίων. Στη συνάντηση συμμετείχαν, από το Nanyang Normal University, ο Πρόεδρος του Πανεπιστημιακού Συμβουλίου, καθηγητής ZHANG Baofeng, ο Κοσμήτορας της Σχολής Φιλολογίας, καθηγητής GONG Shixue, ο Ανπληρωτής Κοσμήτορας της Σχολής Τεχνών και Σχεδίου, καθηγητής ZHOU Ziqiang, ο Διευθυντής του Γραφείου του Πανεπιστημιακού Συμβουλίου, καθηγητής WANG Chunyang και ο καθηγητής CAO Luman από το Γραφείο Διεθνών Σχέσεων, και από το Ε.Κ.Π.Α., η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, καθηγήτρια Σοφία Παπαϊωάννου, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγητής Δημήτρης Δρόσος και η Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δημοσίων Σχέσεων και Ιστορίας, κ. Σ.Α. Σακελλαρίου.

Nanyangimg001
Nanyangimg002

Εκ μέρους του Nanyang Normal University εκδηλώθηκε η επιθυμία συνεργασίας στους τομείς της Φιλοσοφίας, Φιλολογίας και Ιστορίας και, ως πρώτο βήμα, προτάθηκε η από κοινού οργάνωση θερινών σχολείων. Οι συμμετέχοντες στη συνάντηση συμφώνησαν στην υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας και δρομολογήθηκε η σχετική διαδικασία.

Nanyangimg004