Με πρωτοβουλία των Κοσμητόρων της Θεολογικής Σχολής, της Φιλοσοφικής Σχολής και της Σχολής Θετικών επιστημών, καθώς και του Επόπτη της Πανεπιστημιούπολης Ζωγράφου, ξεκίνησε πρόσφατα ένα πρόγραμμα συνεργασίας με την Ανταποδοτική Εταιρεία Ανακύκλωσης και την Περιφέρεια Αττικής για το θέμα της ανακύκλωσης. Στο πλαίσιο αυτής της συνεργασίας, την Τετάρτη 13 Απριλίου 2022 παρελήφθησαν 40 κάδοι εσωτερικής ανακύκλωσης για χαρτί και για πλαστικό/αλουμίνιο από την Ανταποδοτική Εταιρεία Ανακύκλωσης. Τους κάδους ανακύκλωσης παρέλαβαν, εκ μέρους της κοινότητας της Πανεπιστημιούπολης, ο Κοσμήτορας της Σχολής θετικών Επιστημών κ. Ι. Εμμανουήλ και η Αναπληρώτρια Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος κ. Α.  Αντωναράκου. Ξεκίνησε ήδη η τοποθέτηση των κάδων στα κτήρια των τριών Σχολών της Πανεπιστημιούπολης, στο κτήριο ΤΥΠΑ/ΕΛΚΕ, στο κτήριο του ΚΕΠΑ και στους 2 Παιδικούς Σταθμούς.

image 27

Στην τελετή παράδοσης των κάδων ανακύκλωσης παρευρέθηκε ο Περιφερειάρχης Αττικής κ. Γ. Πατούλης και ο Αντιπεριφερειάρχης Κεντρικού Τομέα κ. Γ. Δημόπουλος. Ο κ. Πατούλης αναφέρθηκε στο πρόγραμμα που υλοποιεί η Περιφέρεια με στόχο την ενίσχυση της ανακύκλωσης στην Αττική και στην προσέγγιση που ακολουθείται στη διαχείριση των στερεών αποβλήτων, με στόχο να γίνεται ανακύκλωση παντού και να επιτευχθεί μια καλύτερη διαχείρισή τους στην πηγή. Ο κ. Εμμανουήλ τόνισε το ζωηρό ενδιαφέρον του ΕΚΠΑ για θέματα που αφορούν στο περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή, ευχαρίστησε την Ανταποδοτική Εταιρεία Ανακύκλωσης και την Περιφέρεια Αττικής για την παράδοση των κάδων και εξέφρασε την ελπίδα να είναι η συνεργασία αυτή επιτυχής.

image 28