Το Ε.Κ.Π.Α. συμμετέχει στο Κοινό Ερευνητικό Πρόγραμμα DRAGON της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Κίνας

Το ερευνητικό έργο “Use of Earth Observation for Urban Environmental and Climate Security: addressing heat risk and geological hazards” του Ε.Κ.Π.Α. εντάχθηκε στο κοινό ερευνητικό πρόγραμμα με την ονομασία DRAGON που υλοποιείται μεταξύ της Ευρωπαϊκής Ένωσης (μέσω του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος) και της Κίνας.

Το πρόγραμμα DRAGON αφορά στην αξιοποίηση του διαστήματος / δορυφόρων για έρευνα και εφαρμογές στις θεματικές ενότητες του περιβάλλοντος, της κλιματικής αλλαγής και της γεωργίας. Πρόκειται για έργο που προβλέπει μεταξύ άλλων και την ενίσχυση νέων ερευνητών και το οποίο θα εκπονηθεί στο διάστημα 2024-2028 σε συνεργασία με το Capital Normal University στο Πεκίνο.

Όπως σημειώνει ο κ. Κωνσταντίνος Καρτάλης, Καθηγητής του Τμήματος Φυσικής και Επιστημονικός Υπεύθυνος του έργου, το ερευνητικό έργο θα εξετάσει: (α) τους κινδύνους που προκύπτουν στο Πεκίνο λόγω γεωλογικών παραμορφώσεων του εδάφους για τα δίκτυα ύδρευσης, τα κτήρια αλλά και τον υπόγειο σιδηρόδρομο και (β) τον θερμικό κίνδυνο στην Αθήνα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και των καυσώνων αλλά και της αστικής μορφολογίας, των αστικών λειτουργιών και των αστικών υλικών.

Για την υλοποίηση του έργου θα αξιοποιηθούν δεδομένα που συλλέγονται από το σμήνος δορυφόρων SENTINΕL του Eυρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος καθώς και από δορυφόρους της Κίνας.

Το ερευνητικό έργο σηματοδοτεί τη συνέχιση της συνεργασίας του Ε.Κ.Π.Α. με την European Space Agency (ESA) και Πανεπιστήμια της Κίνας στο αντικείμενο της Παρακολούθησης της Γης (Earth Observation) για το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή.