Συγκριτική και Διεθνής Εκπαιδευτική Επιθεώρηση: E-journal της Ελληνικής Εταιρείας Συγκριτικής και Διεθνούς Εκπαίδευσης και του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Ε.Κ.Π.Α.

Ένα τεύχος αφιερωμένο στη Συμβουλευτική, τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό και τη Διά Βίου Μάθηση.

Το τεύχος της Άνοιξης του 2024 http://cier.edu.gr/en/issues-volumes/ περιλαμβάνει εργασίες που βασίστηκαν σε έρευνες οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Συμβουλευτική, Επαγγελματικός Προσανατολισμός και Διά Βίου Μάθηση» του Παιδαγωγικού Τμήματος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ε.Κ.Π.Α. Φιλοδοξεί με τον τρόπο αυτό να συμβάλλει στη σύγχρονη επιστημονική συζήτηση για τη Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό αναδεικνύοντας όψεις της σύγχρονης έρευνας στο πεδίο. Τα άρθρα του τεύχους εστιάζουν τόσο σε ζητήματα επαγγελματικής συμβουλευτικής σε ειδικές ομάδες πληθυσμού, όσο και σε κατηγορίες του γενικού πληθυσμού. Το τεύχος φιλοξενώντας μελέτες που εκπονήθηκαν με τη συνεργασία νέων ερευνητών, επιχειρεί να αναδείξει πτυχές της σύγχρονης έρευνας σε ένα πεδίο το οποίο η ρευστότητα των κοινωνικών, πολιτισμικών, οικονομικών και επαγγελματικών συνθηκών των τελευταίων δεκαετιών καθιστά πιο επίκαιρο από ποτέ.

Περιεχόμενα

Κατερίνα Αργυροπούλου, Αντωνία Σαμαρά

Editorial

Αλεξάνδρα-Μαρία Σαγρή, Αγγελική Γενά, Αναστάσιος Ασβεστάς