Ο Καθηγητής του ΕΚΠΑ Αλ. Κόκκινος εξελέξη Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του επόμενου Συνεδρίου Metabolic Surgery Study Group

Στις 25 και 26 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το δεύτερο Συνέδριο του Metabolic Surgery Study Group της Ευρωπαϊκής Διαβητολογικής Εταιρείας (EASD), στο Παρίσι. Εξαιρετικές ομιλίες από παγκόσμιες αυθεντίες στο χώρο και ενδιαφέροντα έργα για την τρέχουσα ερευνητική δραστηριότητα στο χώρο παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου.

MSSG AFERO2022 052022 page 001
Alexander Kokkinos Photo 224x300 1

Η διοργάνωση του επόμενου συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί στο φθινόπωρο του 2023 στην Αθήνα, καθώς ο Καθηγητής Παθολογίας στην Α’ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο ΓΝΑ “Λαϊκό”, κ. Αλέξανδρος Κόκκινος εξελέγη Πρόεδρος της Συντονιστικής Επιτροπής του Metabolic Surgery Study Group.