Ευγενίδειο Θεραπευτήριο ΕΚΠΑ: υπηρεσίες διαγνωστικού ελέγχου και πρωτοβάθμιας περίθαλψης, χωρίς συμμετοχή, για όλα τα μέλη του ΕΚΠΑ

Το Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, σημαντικό περιουσιακό στοιχείο του ΕΚΠΑ αλλά και ίδρυμα κοινωνικής προσφοράς και δράσης, μετά από σχετική απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του, είναι πλέον σε θέση να προσφέρει σε όλα τα μέλη του ΕΚΠΑ υπηρεσίες διαγνωστικού ελέγχου (απεικονιστικές και εργαστηριακές εξετάσεις) και πρωτοβάθμιας περίθαλψης (με δυνατότητα συνταγογράφησης) χωρίς συμμετοχή των ωφελούμενων, παρά μόνο με την ασφαλιστική τους κάλυψη.

Η μεγάλη αυτή προσφορά καθίσταται εφικτή καθώς πλέον έχει επιτευχθεί η βιωσιμότητα και η ανάπτυξη του Ευγενιδείου Θεραπευτηρίου με ένα σύνολο από ενέργειες που υλοποιήθηκαν τα τελευταία χρόνια με την καθοδήγηση των Πρυτανικών Αρχών του ΕΚΠΑ. Ενδεικτικά αναφέρονταιη δυνατότητα να επιτρέπεται σε όλους τους πανεπιστημιακούς ιατρούς η παροχή υπηρεσιών στο Ευγενίδειο Θεραπευτήριο, η εγκατάσταση Μονάδων Κλινικών και Εργαστηρίων της Ιατρικής Σχολής και του Τμήματος Νοσηλευτικής με κύριο σκοπό την ενίσχυση της ακαδημαϊκής κατεύθυνσης του ιδρύματος αλλά και την προσέλκυση ασθενών, η εξαίρεση του Ευγενιδείου από το claw back, η απόκτηση πιστοποίησης ISO 9001:2008, οι συμφωνίες συνεργασίας με μεγάλο αριθμό ασφαλιστικών εταιρειών, η βελτίωση της υλικοτεχνικής υποδομής και οι ανακαινίσεις χώρων κ.ά.

Έτσι με συντονισμένες ενέργειες το Ευγενίδειο Θεραπευτήριο αποτελεί και πάλι ένα πρότυπο, υψηλού επιπέδου Ίδρυμα παροχής υπηρεσιών υγείας που τιμά το Πανεπιστήμιο, ως κύριο μέτοχο, και τη χώρα.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από το Ειδικό Γραφείο που λειτουργεί στον 2ο όροφο: τηλέφωνο 210 7208268, ώρες 8.00-16.00.