Από την Εύα Πάλμερ στον χορό της ύπαρξης: Ένα αφιέρωμα στην παγκόσμια εμβέλεια της τέχνης του ελληνικού χορού [5/10/23]

Το Εργαστήριο Φιλοσοφίας & Τέχνης του Τμήματος Φιλοσοφίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την ομάδα μελέτης αρχαίας όρχησης Θεάτρου Δόρα Στράτου την Πέμπτη 5/10/2023 και ώρα 7μμ φιλοξενεί την γαλλίδα καλλιτέχνιδα του χορού Fabienne Courmont και την ομάδα μελέτης αρχαίας όρχησης θεάτρου Δόρα Στράτου με το Χορόδραμα και γιορτή με θέμα: Η αποκάλυψη των θεοτήτων.

fabienne courmont
Fabienne Courmont

ancient orchesis dora stratou
Ομάδα μελέτης αρχαίας όρχησης Θεάτρου Δόρα Στράτου

Συμμετέχει η θεατρική ομάδα Πρόταση με παρουσίαση της παράστασης Αγωνία ιερή σε ερμηνεία της Ελένης Νιωτάκη, σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Αβράμη & μουσική συνοδεία Δέσποινας Γεώργα.

ΑΓΩΝΙΑ ΙΕΡΗ

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον ατμοσφαιρικό χώρο του Μουσείου Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Θόλου 5 Πλάκα.

Είσοδος ελεύθερη.

ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΣΤΕΡ