Την Πέμπτη 1 Αυγούστου 2024 πραγματοποιήθηκε με την παρουσία της Αντιπρυτάνεως Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας, Καθηγήτριας κ. Σοφίας Παπαϊωάννου, η ορκωμοσία των κάτωθι μελών Δ.Ε.Π.: Ιωάννα Καρβέλα και Σπυρίδων Παπαθανασίου.

Ιωάννα Καρβέλα, Εξέλιξη Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Η Ιωάννα Καρβέλα είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. με γνωστικό αντικείμενο Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία – Διδακτική της Γερμανικής ως ξένης γλώσσας. Μετά το πέρας των βασικών σπουδών της στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α., από το οποίο έλαβε Πτυχίο Γερμανικής και Ελληνικής Γλώσσας και Φιλολογίας, πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές ως υπότροφος του γερμανικού κράτους στο Πανεπιστήμιο Siegen της Γερμανίας, όπου εκπόνησε διδακτορική διατριβή στο επιστημονικό πεδίο της Συγκριτικής Γλωσσολογίας με θέμα Το ξένο και το δικό μας. Αξιολόγηση της θέσης των λεξιλογικών δανείων στη Γερμανική και στην Ελληνική Γλώσσα. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα επικεντρώνονται κατά κύριο λόγο στη Λεξικολογία, στη Θεωρία της Ανάγνωσης, στην Κειμενογλωσσολογία και τις Εφαρμογές της στη Διδακτική της Γερμανικής Γλώσσας, καθώς και σε νεότερες μεθόδους διδασκαλίας της ξένης γλώσσας. Για τα θέματα αυτά έχει εκπονήσει σειρά επιστημονικών εργασιών, όπως μονογραφίες, κεφάλαια σε συλλογικούς τόμους, άρθρα σε έγκριτα διεθνή επιστημονικά περιοδικά και σε πρακτικά συνεδρίων. Έχει εκτενές σχετικό διδακτικό έργο σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, στο Ε.Κ.Π.Α., στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ), καθώς και στα πανεπιστήμια Saarbrücken και Regensburg της Γερμανίας. Είναι μέλος της Κεντρικής Διεύθυνσης του Γερμανικού Ινστιτούτου Μελέτης της Γερμανικής Γλώσσας (Gesellschaft für deutsche Sprache) με έδρα το Wiesbaden της Γερμανίας, για το οποίο έχει αναλάβει και τη διεύθυνση του Παραρτήματός του στην Αθήνα. Από το 2007 είναι ακαδημαϊκή υπεύθυνη του προγράμματος Erasmus+ για την ανταλλαγή φοιτητών και διδασκόντων μεταξύ του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και του Τμήματος Γερμανικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Regensburg Γερμανίας.
[ikarvel@gs.uoa.gr]

Σπυρίδων Παπαθανασίου, Εξέλιξη Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Ο Σπύρος Παπαθανασίου είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών με γνωστικό αντικείμενο «Χρηματοοικονομική Ανάλυση και Ανάλυση Κεφαλαιαγορών». Έχει τίτλο στην αποφοιτήσει από τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. Κατέχει μεταπτυχιακό τίτλο στην «Τραπεζική και Χρηματοοικονομική» και διδακτορικό στα «Χρηματοοικονομικά». Επιπρόσθετα, κατέχει Μεταδιδακτορικό τίτλο στα «Χρηματοοικονομικά» από το Ε.Κ.Π.Α.
Έχει διδάξει στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, στην Α.Σ.ΠΑΙΤΕ-ΣΕΛΕΤΕ, στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.
Κατέχει γύρω στα 20 έτη εργασιακής εμπειρίας σε θέματα χρηματοοικονομικά, παραγώγων προϊόντων διαπραγμάτευσης αξιογράφων και χρεογράφων, επιχειρηματικότητας, εκπόνησης οικονομοτεχνικών μελετών, αναλύσεων, επενδύσεων, αποτίμησης, διαχείρισης κεφαλαίων κλπ. Εργάστηκε ως Υπεύθυνος Επενδύσεων αλλά και Ανάλυσης στην Χρηματιστηριακή Solidus, στην Χρηματιστηριακή Prelium, στην Χρηματιστηριακή Value Capital, στην Origin αλλά στην εταιρεία ICAP AE.
Είναι πιστοποιημένος από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς σε θέματα Επενδυτικών Συμβουλών, Αναλύσεων και Διαχείρισης Χαρτοφυλακίων αλλά και ως Ασφαλιστικός Διαμεσολαβητής από την Τράπεζα της Ελλάδος.
Τέλος, έχει παρουσιάσει άρθρα σε επιστημονικά συνέδρια σε θέματα αναφορικά με τα χρηματοοικονομικά. Έχει διατελέσει κριτής σε επιστημονικά περιοδικά. Επιστημονικά άρθρα του σε χρηματοοικονομικά θέματα έχουν γίνει αποδεκτά και δημοσιευθεί σε ξένα επιστημονικά περιοδικά.
[spyrosp71@gmail.com]