Στo πλαίσιo των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου του CIVIS διοργανώνονται και τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά από τα Παν/μια μέλη της συμμαχίας διαδικτυακά εκπαιδευτικά σεμινάρια/workshops με έμφαση στις καινοτόμες εκπαιδευτικές μεθόδους (Innovative Pedagogies Workshops), που άπτονται ποικίλων διεπιστημονικών θεμάτων.Στόχο των εν λόγω workshops-webinars αποτελεί να εκπαιδεύσουν την κοινότητα του CIVIS (τους ακαδημαϊκούς αλλά και τους διοικητικούς υπαλλήλους).

Για τον μήνα Οκτώβριο είναι ήδη ανοιχτά προς αιτήσεις και αναζήτηση συμμετεχόντων τα εξής σεμινάρια:

1) Innovative Pedagogies Workshop-Webinar: “Digital competencies for an effective online teaching”

Η συζήτηση θα επικεντρωθεί στις ψηφιακές δεξιότητες που είναι απαραίτητες να έχει αποκτήσει ο εκάστοτε ακαδημαϊκός για τη διαδικτυακή διδασκαλία μαθημάτων με τη χρήση των νέων τεχνολογιών.

Διοργανωτής:Παν/μιο της Λωζάνης (University of Lausanne)
Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ
Πότε:
23 Οκτωβρίου 2023 και ώρες 17:00 μ.μ – 19:30 μ.μ (ώρα Ελλάδος)
Που:
Online (ο σύνδεσμος παρακολούθησης θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί)
Δήλωση Συμμετοχής:
στη φόρμα
Γλώσσα Σεμιναρίου:
Format:
Διαδραστικό, διαδικτυακόσεμινάριο, συζητήσεις σε ομάδες
Αριθμός συμμετεχόντων:
Δεν υπάρχει περιορισμός
Επικοινωνία & Ερωτήσεις: Marine Antille: marine.antille@unil.ch

2) Innovative Pedagogies Workshop-Webinar: “Creating interactive online workshops”

Η συζήτηση θα επικεντρωθεί στην περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με το σχεδιασμό των διαδραστικών σεμιναρίων και συγκεκριμένα των σταδίων που αφορούν στην υλοποίηση των διαδικτυακών μαθημάτων, καθώς και σε πιο πρακτικές μεθόδους, όπως στρατηγικές για τη συμβολή των συμμετεχόντων στη δημιουργία περιεχομένου, αλλά και στην οπτική υποστήριξη τέτοιου είδους διαδραστικών εργαστηρίων.

Διοργανωτής: Παν/μιο του Βουκουρεστίου (University of Bucharest)
Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, διοικητικούς υπαλλήλους
Πότε:
30 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 13:00 μ.μ (ώρα Ελλάδος)
Που:
Online (ο σύνδεσμος παρακολούθησης θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί)
Δήλωση Συμμετοχής:
στη φόρμα
Γλώσσα Σεμιναρίου:
Format:
Διαδραστικό, διαδικτυακόσεμινάριο, συζητήσεις σε ομάδες
Αριθμός συμμετεχόντων:
Δεν υπάρχει περιορισμός
Επικοινωνία & Ερωτήσεις: Camelia Radulescu: camelia.radulescu@fpse.unibuc.ro

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Academics/Researchers, Workshops for Τeachers.

Εκ μέρους του γραφείου του CIVIS στο ΕΚΠΑ [civis@uoa.gr]