Το Εργαστήριο Ψυχογλωσσολογίας και Νευρογλωσσολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α. διοργανώνει το 9ο Διεθνές Συνέδριο «Ελληνική Γλώσσα και Διαταραχές» (Language Disorders in Greek 9, LDG9) στις 23-24 Σεπτεμβρίου 2024 (Αμφιθέατρο Βιβλιοθήκης Φιλοσοφικής Σχολής).

Αφίσα Language Disorders in Greek

Όπως και τα προηγούμενα έτη, το συνέδριο καλύπτει διάφορες πτυχές των νευροαναπτυξιακών και επίκτητων διαταραχών με πρωταρχικό στόχο τη διάχυση πρόσφατων πορισμάτων από την ψυχογλωσσολογική, τη νευρογλωσσολογική και την κλινική έρευνα στο ευρύ κοινό (ερευνητές και φοιτητές, οικογένειες παιδιών με γλωσσικές δυσκολίες, εκπαιδευτικούς, επαγγελματίες υγείας). Θα φιλοξενηθούν προφορικές ανακοινώσεις, αναρτημένες ανακοινώσεις, και θεματικό συμπόσιο με θέμα «Δι/Πολυγλωσσία και Γλωσσικές Διαταραχές».

Το συνέδριο απευθύνεται σε φοιτητές, ερευνητές, γλωσσολόγους, επαγγελματίες υγείας (λογοθεραπευτές, ψυχολόγους), ειδικούς παιδαγωγούς, εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.

Πληροφορίες για το συνέδριο και τη διαδικασία υποβολής περιλήψεων δίνονται στην ιστοσελίδα https://conferences.uoa.gr/e/LDG9.

από έως
Scheduled ical Google outlook Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Παρουσιάσεις