Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών “Αποκατάσταση Βλαβών Νωτιαίου Μυελού. Διαχείριση του πόνου σπονδυλικής προέλευσης” της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Η Ιατρική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει & λειτουργεί για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 (Φ.Ε.Κ.: 4150/21-09-18 Τεύχος Δεύτερο, Αρ. Απόφασης: 888/17-07-2018 & Φ.Ε.Κ.: 484/08-02-21 Τεύχος Δεύτερο, Αρ. Απόφασης: 532/20-01-2021) το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΛΑΒΩΝ ΝΩΤΙΑΙΟΥ ΜΥΕΛΟΥ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ» διάρκειας δύο ετών, το οποίο οδηγεί στην απονομή Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Τη διοικητική υποστήριξη του Π.Μ.Σ. ασκεί η Ιατρική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α.

Η έναρξη των μαθημάτων του Μεταπτυχιακού Προγράμματος θα γίνει στα τέλη Σεπτεμβρίου του 2022. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερα (4) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Ειδικότερα, στα τρία πρώτα εξάμηνα περιλαμβάνονται θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα και το τέταρτο εξάμηνο αφιερώνεται στην εκπόνηση διπλωματικής εργασίας και πρακτικής-κλινικής άσκησης.

Τί προσφέρει το Π.Μ.Σ.:
• Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην «Αποκατάσταση Βλαβών Νωτιαίου Μυελού. Διαχείριση του πόνου Σπονδυλικής προέλευσης» (MSc in “Rehabilitation following Spinal Cord lesions. Spinal Pain Management“).
• Δυνατότητα εκπόνησης ερευνητικών εργασιών υψηλού επιπέδου και δημοσιεύσιμων σε αγγλόφωνα επιστημονικά περιοδικά.
• Χορήγηση μιας υποτροφίας αριστείας ανάλογα με τους διαθέσιμου οικονομικούς πόρους.
• Εργαστηριακά-πρακτικά μαθήματα καθορισμένου αριθμού κατά τη διάρκεια των εξαμήνων σπουδών.
• Συνεχή επιστημονική ενημέρωση σε θέματα Βλαβών Νωτιαίου Μυελού και διαχείρισης πόνου Σπονδυλικής προέλευσης από τον ιστοχώρο μας: ανάρτηση σεμιναρίων, ημερίδων που διοργανώνει το Π.Μ.Σ. ετησίως, συναφών συνεδρίων κ.ά.

Οι ενδιαφερόμενοι συμπληρώνουν & υποβάλλουν την αίτηση μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, όπως αυτά αναγράφονται λεπτομερώς στην παρακάτω προκήρυξη από τις 2/5/2022 έως τις 26/8/2022.

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα http://scl.med.uoa.gr/ ή http://school.med.uoa.gr/