Συνάντηση του Πρύτανη και αντιπροσωπείας του ΕΚΠΑ με την Υφυπουργό Υγείας κ. Ζ. Ράπτη με θέμα την ψηφιοποίηση στο χώρο της υγείας και ειδικά για τα ζητήματα ψυχικής υγείας

Η Υφυπουργός Υγείας κ. Ζωή Ράπτη επισκέφθηκε, σήμερα 22 Ιουνίου 2022, το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, όπου παρουσιάστηκαν, μεταξύ άλλων, εφαρμογές για την υποστήριξη των ειδικών στα θέματα Ψυχικής Υγείας με χρήση Τεχνητής Νοημοσύνης, σε συνδυασμό με δεδομένα από αισθητήρες δικτύου σώματος.

viber image 2022 06 23 17 56 54 231

Η Υφυπουργός, κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της, συναντήθηκε με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ καθηγητή Μ.-Α. Δημόπουλο και ξεναγήθηκε στους χώρους του Τμήματος από τον Πρόεδρό του καθηγητή κ. Γ. Κουρουπέτρογλου και την Αναπληρώτρια Πρόεδρο καθηγήτρια κ. Αθ. Αλωνιστιώτη, όπου ενημερώθηκε για τις ποικίλες εφαρμογές των ασυρμάτων επικοινωνιών, έξυπνων υλικών και της ανάλυσης δεδομένων των ερευνητικών ομάδων του τμήματος στον τομέα της υγείας.

Από το ΕΚΠΑ συμμετείχαν στην συνάντηση, επίσης, ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητής κ. Ι. Εμμανουήλ, και πολλά μέλη ΔΕΠ του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, μεταξύ των οποίων οι Λ. Μεράκος, Δ. Συβρίδης, Γ. Ιωαννίδης, Δ. Γκιζόπουλος, Ι. Σταυρακάκης, Π. Σταματόπουλος, Α. Πασχάλης και Γ. Αλεξανδρόπουλος.

Ο κ. Πρύτανης υποδεχόμενος την κ. Υφυπουργό στο τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών αναφέρθηκε στη σημαντική θέση που κατέχει το Τμήμα στην παγκόσμια κατάταξη Academic Ranking of World Universities, τονίζοντας ότι «οι ερευνητικές δραστηριότητες του Τμήματος έχουν μεγάλο αντίκτυπο στην ερευνητική κοινότητα παγκοσμίως. Έχει το Τμήμα πολλές δράσεις στον τομέα των ψηφιακών υπηρεσιών, των νέων τεχνολογιών, των δικτύων, της διαχείρισης δεδομένων, της τεχνητής Νοημοσύνης. Επίσης έχει αναπτύξει πολλές διεπιστημονικές δράσεις και συνεργασίες. Κάποιες από αυτές αφορούν τον τομέα της Ευφυούς Υγείας, και της Ιατρικής Πληροφορικής».

Στη συνέχεια ο κ. Δημόπουλος τόνισε ότι διεπιστημονικές συνέργειες με τον κλάδο της Ιατρικής έχουν ήδη αναπτυχθεί στο ΕΚΠΑ τα τελευταία χρόνια αρκετές, τόσο σε εκπαιδευτικά προγράμματα σε μεταπτυχιακό επίπεδο, όσο και σε ερευνητικές δράσεις και αναπτυξιακά έργα. «H επίσκεψη της κ. Υφυπουργού», σημείωσε, «ενδυναμώνει τις συνέργειες μεταξύ των ερευνητικών ομάδων του ΕΚΠΑ και του Υπουργείου Υγείας για την ενσωμάτωση νέων τεχνολογιών και την ψηφιοποίηση στο χώρο της υγείας».

Η κ. Ράπτη τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι χάρη σε προηγμένες ψηφιακές εφαρμογές του Τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, που παρουσιάστηκαν στη συνάντηση, κατέστη δυνατή η λειτουργία της Εθνικής Γραμμής Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης 10306, καθώς και η παροχή εξ αποστάσεως υποστήριξης σε ηλικιωμένους σε απομακρυσμένες νησιωτικές και ορεινές περιοχές της χώρας μας με το πρόγραμμα ERMES με πρόσφατο παράδειγμα δράσης το νησί της Χάλκης.

Σε συνέχεια των επιτυχημένων συνεργιών του Υπουργείου με το ΕΚΠΑ, συμφωνήθηκε η περαιτέρω συνεργασία σε θέματα υποστήριξης των ψηφιακών δράσεων του Υπουργείου.