Micro-programme “Science, Technology, Society: Green Innovation, Inclusive Digitalization, Ethical Biomedicalization”

Το Μικρο-πρόγραμμα (Micro-programme) “Science, Technology, Society: Green Innovation, Inclusive Digitalization, Ethical Biomedicalization” διοργανώνεται από το Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΕΚΠΑ στο πλαίσιο συνεργασίας με μέλη ΔΕΠ από το Αυτόνομο Πανεπιστήμιο της Μαδρίτης και το Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης. Απευθύνεται σε φοιτήτριες και φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, παρέχοντας δωρεάν διαδικτυακή εκπαίδευση στο διεπιστημονικό πεδίο Science, Technology, Society (STS), με έμφαση στην πράσινη καινοτομία, την συμπεριληπτική ψηφιοποίηση και την ηθική της βιοϊατρικοποίησης.

Τίτλος: “Science, Technology, Society: Green Innovation, Inclusive Digitalization, Ethical Biomedicalization”

Περιγραφή: “This micro-programme introduces to the interdisciplinary field of study known as STS (Science, Technology Society or Science and Technology Studies), through a focus on how to support green innovation, inclusive digitalization and ethical biomedicalization. STS takes advantage of a whole range of fields, from history and philosophy of science, technology, and medicine (including bioethics, environmental ethics, and techno-ethics) to policy, economics, innovation, management, and governance of science, technology and medicine.”

Ποιους αφορά:
Μεταπτυχιακούς Φοιτητές/Φοιτήτριες ή Υποψ. Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
Δεν υπάρχουν περιορισμοί πεδίου σπουδών
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
έως 31 Αυγούστου 2022
Αιτήσεις:
στη Φόρμα Αίτησης Συμμετοχής
Επικοινωνία:
Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση του προγράμματος: programstscivis@phs.uoa.gr
Format
μαθήματος: Διαδικτυακό (online διαλέξεις), [Μετά την αίτησή σας και εφόσον γίνει αποδεκτή, θα λάβετε οδηγίες για το πως θα συνδεθείτε στο μάθημα].
Γλώσσα μαθήματος και διδασκαλίας:
ECTS
: 15
Αριθμός Φοιτητών του CIVIS
: 20 (maximum)
Έναρξη προγράμματος:
Οκτώβριος 2022

Για περαιτέρω πληροφόρηση, δείτε την πρόσκληση με τις προϋποθέσεις συμμετοχής και τις αναλυτικές πληροφορίες του μικρο-προγράμματος στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία CIVIS micro-programmes.