To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

“Clinical and experimental results indicate that the experience of aversive environmental conditions is the prominent non-genetic cause of mental discomfort and illness. Individuals possess behavioural strategies and neurophysiological responses that enable them to cope and protect themselves from the dangerous outcomes of stressful experiences. When these defence mechanisms work properly we can talk about resilience, the ability to efficiently cope with adversities”.

Τίτλος: “Mini-programme on emotion and stress regulation”
CIVIS Focus Area: Υγεία
Ποιους αφορά:
Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς φοιτητές
Πεδία Σπουδών:
Επιστήμες Υγείας, Κοινωνικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:

3 Ιουνίου-15 Σεπτεμβρίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
 1 Μαΐου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά με αποστολή CV και motivation letter στην ακόλουθη διέυθυνση: marialuisa.martelli@uniroma1.it
Format μαθήματος:
Διαδικτυακό
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Online
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS:

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε:
marialuisa.martelli@uniroma1.it  & riccardo.williams@uniroma1.it.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

από έως
Scheduled CIVIS Ανθρωπιστικές, Κοινωνικές Επιστήμες & Τέχνες Διεθνείς Σχέσεις Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα