Κυκλοφόρησε το νέο βιβλίο των καθηγητών του ΕΚΠΑ Ν. Ηρειώτη, Δ. Βασιλείου και Δ. Μπάλιου με τίτλο “Προχωρημένη Χρηματοοικονομική Λογιστική”

Εκδόθηκε το νέο βιβλίο των καθηγητών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ Ν. Ηρειώτη, Δ. Βασιλείου και Δ. Μπάλιου με τίτλο “Προχωρημένη Χρηματοοικονομική Λογιστική” και κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Rosili.

ΕΞΩΦΥΛΛΟ

Περιγραφή του βιβλίου:
Το βιβλίο πραγματεύεται προχωρημένα θέματα χρηματοοικονομικής λογιστικής και απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, επαγγελματίες λογιστές, διοικητικά στελέχη και ερευνητές.

Μέσω των περισσοτέρων των 300 παραδειγμάτων που ξεδιπλώνονται στα 26 κεφάλαια του βιβλίου, βάσει του Νόμου 4308/2014 και της απαραίτητης θεωρητικής εισαγωγής, παρουσιάζονται εμπειρικά προχωρημένα θέματα χρηματοοικονομικής λογιστικής που σχετίζονται με όλα τα αντικείμενα που απασχολούν το σύγχρονο λογιστήριο. Πιο συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων, καλύπτονται θέματα που αφορούν:

• τη σύνταξη των λογιστικών καταστάσεων
    • ισολογισμός (κατάσταση χρηματοοικονομικής θέσης)
    • κατάσταση αποτελεσμάτων
    • κατάσταση χρηματοροών (ταμειακών ροών)
    • κατάσταση μεταβολών ιδίων κεφαλαίων (καθαρής θέσης)
  • τα λογιστικά στοιχεία και βιβλία
  • τα πάγια (μη κυκλοφορούντα) στοιχεία
  • τις συμμετοχές και τα χρεόγραφα
  • τα αποθέματα
  • τις απαιτήσεις
  • την υπεραξία
  • την αναβαλλόμενη φορολογία
  • την καθαρή θέση
  • τις υποχρεώσεις και τις προβλέψεις
  • τις συναλλαγές σε ξένο νόμισμα
  • τις εγγραφές προσαρμογής και τον προσδιορισμό των αποτελεσμάτων
  • το κλείσιμο των βιβλίων

Όλα τα στοιχεία που αναλύονται, παρουσιάζονται και μέσω εφαρμογής ενός ολοκληρωμένου λογιστικού κυκλώματος που βασίζεται σε πραγματικά παραστατικά, τα οποία και έχουν ενσωματωθεί στο βιβλίο.

Τέλος, σημειώνεται ότι το βιβλίο περιέχει πληθώρα ερωτήσεων και ασκήσεων αυτοαξιολόγησης (συνοδευόμενες από τις λύσεις τους) που συμβάλλουν στη βαθύτερη και ουσιαστικότερη αφομοίωση θεμάτων χρηματοοικονομικής λογιστικής.

Βλ. επίσης: https://www.rosili.gr/el/proxorimeni-xrimatooikonomiki-logistiki-b-ekdosi