Ε.Κ.Π.Α. και Δήμος Αθηναίων γιόρτασαν στα Προπύλαια την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής 2024

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Δήμος Αθηναίων γιόρτασαν την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής, την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024, σε ένα από τα πλέον ιστορικά τοπόσημα της πόλης των Αθηνών, τα Προπύλαια του Ε.Κ.Π.Α., στο πλαίσιο των κοινών επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη».

Οι “Music Odyssey”, ένα σύνολο σύγχρονου και έντεχνου ελληνικού τραγουδιού, που συγκροτείται αμιγώς από φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής πραγματοποιήσαν ένα μαγευτικό μουσικό ταξίδι με αγαπημένες μελωδίες που άφησαν το στίγμα τους στην Ελληνική Μουσική, από το Νέο Κύμα, την Έντεχνη και την Δημοφιλή Μουσική Σκηνή.

JIM 3853
JIM 3889 1
ec051d2a 6661 4b0e a552 8b39cc043ca6

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα μουσικής και τις κοινές επιμορφωτικές, πολιτιστικές και καλλιτεχνικές δράσεις «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη», δήλωσε: «Εκφράζοντας άλλη μια φορά τη βαθιά δέσμευσή του Πανεπιστημίου μας για την προώθηση του πολιτισμού και της παιδείας στην πόλη μας καθώς επίσης και την διαχρονική σχέση αλληλεπίδρασης του Ιδρύματός μας με την κοινωνική και πολιτιστική ζωή της πόλης των Αθηνών, εορτάζουμε την Παγκόσμια Μέρα Μουσικής, ένα πανευρωπαϊκό πλέον ορόσημο. Ο εορτασμός εντάσσεται εντός του κύκλου των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων που υλοποιούνται σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Αθηναίων υπό τον τίτλο “το Ε.Κ.Π.Α στην Πόλη“ και περιλαμβάνει ένα μοναδικό μουσικό ταξίδι προς όλους τους πολίτες με τους “Music Odyssey”, το Σύνολο Σύγχρονου και Έντεχνου Ελληνικού Τραγουδιού των φοιτητριών και φοιτητών του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών».

Ο Δήμαρχος Αθηναίων, Καθηγητής κ. Χάρης Δούκας, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής και τις κοινές δράσεις Ε.Κ.Π.Α. και Δήμου Αθηναίων σημείωσε: «Πριν 42 χρόνια, ο Γάλλος υπουργός Πολιτισμού, Jack Lang, και ο Γάλλος μουσικός και άνθρωπος της τέχνης, Maurice Fleuret  οραματίστηκαν μία ημέρα που θα τιμά τη μοναδικότητα της μουσικής ως μέσου ενότητας μεταξύ ανθρώπων από διαφορετικές κουλτούρες. Χαίρομαι που τα Προπύλαια του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών έχουν εξελιχθεί σε ένα μέρος έκφρασης και πνευματικής δημιουργίας. Η Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής αποτελεί ακόμα μία αφορμή για να βρεθούμε εδώ, για να ακούσουμε τους Music Odyssey. Φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής μας ταξίδεψαν στο σύγχρονο και έντεχνο ελληνικό τραγούδι μέσα από μελωδίες του χθες και του σήμερα. Ως Δήμος Αθηναίων, υποσχόμαστε να συνεχίσουμε να γιορτάζουμε τη μουσική, ενισχύοντας την καλλιτεχνική δημιουργία μέσα στην ακαδημαϊκή κοινότητα».

JIM 4008
JIM 4050

Τον συντονισμό των εκδηλώσεων «Το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη» έχει το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης. Την επιμέλεια και τον συντονισμό της Συναυλίας είχε το μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, κ. Γιάννης Μαλαφής.

“Music Odyssey”

Μανόλης Λιανής – Φωνή και Κρουστά