Το Βραβείο Ι. Γιαννάτου σε εργασία με συγγραφείς-μέλη της A’ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α

Το Βραβείο Ι. Γιαννάτου για την καλύτερη εργασία του 49ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ενδοκρινολογίας, απονεμήθηκε στην εργασία με τίτλο “Νεογνό με αντίσταση στις θυρεοειδικές ορμόνες οφειλόμενη σε νέα de novo μετάλλαξη του γονιδίου THRB” και συγγραφείς τις Α. Σερτεδάκη, Μ. Δολιανίτη, Σ. Σιαχανίδου και Χρ. Κανακά-Gantenbein της A’ Παιδιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.

Η A’ Παιδιατρική Κλινική της Ιατρικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α συμμετείχε ενεργά στο 49ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ενδοκρινολογίας Μεταβολισμού και Σακχαρώδη Διαβήτη, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από τις 28 έως και τις 30 Απριλίου 2022.

Βλ. επίσης: https://hub.uoa.gr/49th-panhellenic-conference-on-endocrinology-metabolism-diabetes-review/

Μία από τις εργασίες που παρουσιάστηκαν με τίτλο: “Νεογνό με αντίσταση στις θυρεοειδικές ορμόνες οφειλόμενη σε νέα de novo μετάλλαξη του γονιδίου THRB” και συγγραφείς: Α. Σερτεδάκη, Μ. Δολιανίτη, Σ. Σιαχανίδου, Χρ. Κανακά-Gantenbein έλαβε το Βραβείο Ι. Γιαννάτου για την καλύτερη εργασία του Συνεδρίου στην Κλινική Ενδοκρινολογία.