Συμμετοχή του Εργαστηρίου Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων του ΕΚΠΑ στην έκθεση “BEYOND 2023”

Το Εργαστήριο Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ συμμετείχε στην 3η Διεθνή Έκθεση Τεχνολογίας και Πληροφορικής «BEYOND 2023» που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Helexpo-ΔΕΘ στην Θεσσαλονίκη από την Τετάρτη 24 Μαΐου έως την Παρασκευή 26 Μαΐου 2023.

Η Διεθνής Έκθεση “BEYOND” αποτελεί πλατφόρμα επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων μεταξύ φορέων της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, της Μέσης Ανατολής, της Βόρειας Αφρικής και της ευρύτερης Μεσογείου. Στα πλαίσια της Έκθεσης παρουσιάζονται εκθέματα που σχετίζονται με την 4η Βιομηχανική Επανάσταση, την Καινοτομία, τις Νέες Τεχνολογίες, την Τεχνητή Νοημοσύνη και την Ρομποτική καθώς και τις επιπτώσεις τους στην καθημερινότητα, την κοινωνία και την βιομηχανία. Στην Έκθεση συμμετείχαν περισσότερες από 170 επιχειρήσεις εκ των οποίων οι 29 είναι νεοφυείς (startups), Κρατικοί Φορείς, Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Ερευνητικά Ιδρύματα.

icon1

Το Εργαστήριο Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων φιλοξενήθηκε στο περίπτερο της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδος. Το Εργαστήριο εκπροσώπησαν, μεταξύ άλλων, οι κ.κ. Φώτης Κουμπουλής (Καθηγητής Ρομποτικής και Βιομηχανικών Αυτοματισμών και Διευθυντής του Εργαστηρίου) και Νικόλαος Κούβακας (Αναπληρωτής Καθηγητής Αυτομάτου Ελέγχου σε Συστήματα Κίνησης και Πλοήγησης).

icona2

Το Εργαστήριο είχε την ευκαιρία με posters, videos, επιδείξεις πειραμάτων, προφορικές ενημερώσεις καθώς και με έντυπο και ηλεκτρονικό πληροφοριακό υλικό, να παρουσιάσει το ερευνητικό έργο, τις κατευθύνσεις και τις δυνατότητές του σε στελέχη επιχειρήσεων, στελέχη ακαδημαϊκών / ερευνητικών ιδρυμάτων, φοιτητές και μαθητές. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προσέλκυσαν οι δραστηριότητες του Εργαστηρίου στις περιοχές των συνεργαζόμενων ρομποτικών βραχιόνων και των αυτόνομων ρομποτικών οχημάτων. Η συμμετοχή του Εργαστηρίου στην Έκθεση συνέβαλε στην προβολή του σε άλλα ΑΕΙ και ερευνητικούς φορείς, αναδεικνύοντας νέες προοπτικές δικτύωσης και συνεργασιών. Επίσης, συνέβαλε στην προβολή του σε συναφείς ως προς τα αντικείμενά του παραγωγικούς φορείς, ανοίγοντας προοπτικές χρηματοδοτήσεων και συνεργειών. Ακόμη, συνέβαλε στην ανάδειξη των στρατηγικών επιλογών του ΕΚΠΑ στο Συγκρότημα Ευρίπου για την ανάπτυξη νέας γνώσης και καινοτομίας σε αναδυόμενους τεχνολογικούς τομείς.

icona3