Από τον Μάιο του 2024, λειτουργεί στον κυβερνοχώρο του Ε.Κ.Π.Α. η ψηφιακή εφαρμογή ιστορικής γεωγραφίας ΠΕΡΙΠΛΟΥΣ, που είναι αφιερωμένη στη μελέτη και τεκμηρίωση της κλασικής αρχαιότητας μέσα από τα κείμενα των αρχαίων γεωγράφων. Σκοπός του Περίπλου είναι να αποτελέσει ένα χρήσιμο, εύκολο, και προσιτό εργαλείο για ερευνητές, φοιτητές, μαθητές και κάθε άλλον ενδιαφερόμενο για την αρχαιότητα. Καθώς μάλιστα είναι δίγλωσσος (ελληνικά – αγγλικά), ο Περίπλους απευθύνεται σε ένα ευρύτατο κοινό διεθνώς.

MNT4BB

Ο Περίπλους υλοποιείται στο πλαίσιο του συνεργατικού ιστοτόπου ArchaeoCosmos, που ανήκει στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Ε.Κ.Π.Α. και είναι αφιερωμένος στην ιστορική γεωγραφία της Μεσογείου και της Εγγύς Ανατολής από την Προϊστορική Εποχή έως και την  Ύστερη Αρχαιότητα.

Ο Περίπλους αποτελείται από τρία μέρη:

1. Periplus Atlas. Πρόκειται για τον πληρέστερο ως σήμερα ψηφιακό χάρτη ολόκληρου του γνωστού αρχαίου κόσμου, από την Ιρλανδία έως και την Ινδία, και με χρονικό εύρος από τους Ιστορικούς Χρόνους έως και την Ύστερη Αρχαιότητα. Εκτός από τους αρχαίους οικισμούς, ο χρήστης μπορεί να επιλέξει στον χάρτη τα βουνά, λίμνες, νησιά, ποτάμια, περιοχές κ.ά. Για κάθε σημείο στον χάρτη, ο χρήστης λαμβάνει επιπλέον πληροφορίες (εναλλακτικές ονομασίες στα ελληνικά ή λατινικά, χρονολόγηση, σύνδεσμο στην Wikipedia κ.ά.). Μελέτη συγκεκριμένων γεωγραφικών τόπων μπορεί να γίνει και με το ειδικό πεδίο αναζήτησης με το οποίο είναι εφοδιασμένος ο χάρτης.
  2. Periplus Logos. Πρόκειται για κείμενα της αρχαίας γραμματείας, όπου θα αποδελτιωθούν σταδιακά οι γεωγραφικοί όροι που απαντούν σε αυτά. Για την ώρα, είναι διαθέσιμος μόνον ο Περίπλους της Ερυθράς Θαλάσσης, ένα γεωγραφικό κείμενο του 1ου αι. μ.Χ., στα αρχαία ελληνικά, στην αγγλική γλώσσα, καθώς και σε νέα ελληνική μετάφραση. Όλοι οι γεωγραφικοί όροι στο κείμενο είναι ενεργοί υπερσύνδεσμοι που οδηγούν στο αντίστοιχο σημείο του ψηφιακού χάρτη.
  3. Periplus App. Πρόκειται για ένα σύνθετο λογισμικό (σε Python και JavaScript), το οποίο επιτρέπει στον χρήστη να αποδελτιώσει τους γεωγραφικούς (και άλλους) όρους σε ένα κείμενο, οποιασδήποτε χρονολογίας και σε οποιαδήποτε γλώσσα. Το λογισμικό δημιουργεί εντελώς αυτόματα τις αντίστοιχες ιστοσελίδες, έτσι ώστε o χρήστης να μπορεί να δημοσιεύσει κείμενα στο διαδίκτυο.

Ο Περίπλους λειτουργεί ως αποθετήριο ελεύθερης πρόσβασης. Οι χρήστες μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Periplus App, ελεύθερα, και χωρίς κάποια συνδρομή κλπ, για να αποδελτιώσουν κείμενα, και να δημιουργήσουν ατομικούς ψηφιακούς χάρτες (Web Maps), που εύκολα μπορούν να προστεθούν σε εκπαιδευτικές, ερευνητικές ή και ψυχαγωγικές ιστοσελίδες.

PERIPLUS