Διαλέξεις του Ομ. Καθηγητή Cilliers Breytenbach από το Πανεπιστήμιο του Βερολίνου και της Καθηγήτριας Christiane Zimmermann από το Πανεπιστήμιο του Κιέλου στο Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 φιλοξενήθηκαν στο Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ οι διακεκριμένοι καθηγητές της Καινής Διαθήκης Cilliers Breytenbach, Ομότιμος Καθηγητής της Προτεσταντικής Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου και Έκτακτος Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Stellenbosch και Christiane Zimmermann, Καθηγήτρια της Προτεσταντικής Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου του Κιέλου, οι οποίοι εισηγήθηκαν ενώπιον των καθηγητών, των καθηγητριών, των φοιτητών και των φοιτητριών του Τμήματος θέματα σχετικά με την έρευνά τους επί των χριστιανικών επιγραφών στη Μικρά Ασία.

IMG 3719 2
IMG 3712 1

Βασικό ερευνητικό εργαλείο για την έρευνά τους αυτή, αλλά και για κάθε σχετική έρευνα αποτελεί η βάση δεδομένων Inscriptiones Christianae Graecae: A digital collection of early Christian Inscriptions (ICG: https://icg.uni-kiel.de ), την οποία έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι και συνεχίζουν να επεκτείνουν και να εμπλουτίζουν στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος της Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Συγκεκριμενα, ο καθηγητής Breytenbach εισηγήθηκε το θέμα: The resurrected Jesus, Jonah and the big fish (ICG 829) – Ο αναστάς Ιησούς, ο Ιωνάς και το μέγα κήτος, ενώ η καθηγήτρια Zimmermann το θέμα: Marcus Iulius Eugenius (ICG 371) – Μάρκος Ιούλιος Ευγένιος. Προλόγισε ο Χρήστος Καρακόλης, Καθηγητής Καινής Διαθήκης του Τμήματος Θεολογίας του ΕΚΠΑ.

Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με τα θέματα των εισηγήσεών τους, αλλά και ευρύτερα, σχετικά με την ουσιαστική συμβολή των επιγραφών στην έρευνα και την κατανόηση του Χριστιανισμού κατά τους πρώτους αιώνες και ειδικά πλευρών του Χριστιανισμού οι οποίες δεν φωτίζονται επαρκώς στις αντίστοιχες φιλολογικές πηγές της εποχής.