Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει Διεθνές Συνέδριο με θέμα «Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αιώνα. Προκλήσεις και προοπτικές», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από τις 24 έως 28 Νοεμβρίου 2024. Για τον σκοπό αυτό την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου ο Πρύτανης κ. Γεράσιμος Σιάσος, συνοδευόμενος από τον Αντιπρύτανη κ. Χρήστο Καραγιάννη Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας, τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής κ. Εμμανουήλ Καραγεωργούδη, τον Μητροπολίτη Περιστερίου κ. Γρηγόριο Παπαθωμά Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας και τον κ. Σταύρο Γιαγκάζογλου, Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας, Μελών της Επιστημονικής και Οργανωτικής Επιτροπής του εν λόγω συνεδρίου, μετέβησαν στην Κωνσταντινούπολη και συναντήθηκαν με τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο, ο οποίος θα συμμετέχει στο Συνέδριο.

1 4

Το Συνέδριο εντάσσεται στη σειρά των διεθνών θεολογικών συνεδρίων, τα οποία πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα κατά τον 20ό αιώνα (1936 και 1976), και φιλοδοξεί να συμβάλει ενεργά και δυναμικά στη συζήτηση για τα καίρια ζητήματα και προβλήματα που απασχολούν την Ορθόδοξη Θεολογία σε πανορθόδοξο επίπεδο κατά τον 21ο αιώνα. Συγκεκριμένα, θα επιχειρήσει να εξετάσει τη θέση και την αποστολή της Ορθόδοξης Θεολογίας και Εκκλησίας στις νέες ιστορικές, γεωπολιτικές, κοινωνικές και πολιτισμικές συνθήκες, προκειμένου να εκφράσει εκ νέου την πλούσια κληρονομιά, την έμπρακτη διακονία και την προφητική μαρτυρία και λειτουργία της στον σύγχρονο και ραγδαία μεταβαλλόμενο κόσμο. Στο Συνέδριο έχουν κληθεί και θα λάβουν μέρος μέλη του διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού των Θεολογικών Σχολών Αθηνών και Θεσσαλονίκης, Ορθόδοξοι ακαδημαϊκοί Θεολόγοι και διακεκριμένες εκκλησιαστικές προσωπικότητες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, εκπροσωπώντας, ει δυνατόν, όλες τις κατά τόπους Ορθόδοξες Εκκλησίες και τη λεγόμενη Διασπορά, επιστήμονες από άλλα γνωστικά αντικείμενα και άνθρωποι της τέχνης και του πολιτισμού, ενώ ως παρατηρητές θα κληθούν να συμμετάσχουν και θεολογικές προσωπικότητες διεθνούς κύρους από άλλες χριστιανικές Εκκλησίες και Παραδόσεις.

4 5
fanari 1