Το Πανεπιστήμιο Αθηνών θα χορηγήσει 239 υποτροφίες για προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές μέσω των Κληρονομιών και των Δωρεών που διαχειρίζεται με αυτόν τον σκοπό.

Στο πλαίσιο εκπλήρωσης της βούλησης των κληροδοτών και δωρητών του, το έτος 2024 θα γίνουν οι απαραίτητες διαδικασίες για να χορηγηθούν :

• Από 12 κληροδοτήματα/δωρεές, 152 υποτροφίες με κριτήρια επιλογής για προπτυχιακές σπουδές.
  • Από 8 κληροδοτήματα/δωρεές, 30 υποτροφίες με κριτήρια επιλογής για μεταπτυχιακές σπουδές.
  • Από 6 κληροδοτήματα/δωρεές, 34 υποτροφίες με διαγωνισμό για προπτυχιακές σπουδές.
  • Από 7 κληροδοτήματα/δωρεές, 23 υποτροφίες με διαγωνισμό για μεταπτυχιακές σπουδές.

Αναλυτικές πληροφορίες (ακαδημαϊκό έτος, ποσό υποτροφίας, κριτήρια επιλογής, θέσεις υποτροφιών), περιγράφονται στους συνημμένους αντίστοιχους πίνακες.

Οι προκηρύξεις για την χορήγηση υποτροφιών για προπτυχιακές  σπουδές με επιλογή θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου στο τέλος Σεπτεμβρίου 2024, οι προκηρύξεις για την χορήγηση υποτροφιών για μεταπτυχιακές  σπουδές με επιλογή θα αναρτηθούν στο τέλος Οκτωβρίου 2024 και οι προκηρύξεις για τη χορήγηση υποτροφιών με διαγωνισμό θα αναρτηθούν στο τέλος Νοεμβρίου  2024 στην ιστοσελίδα  του Πανεπιστημίου, συγκεκριμένα στο link: https://www.uoa.gr/foitites/paroches_drastiriotites/ypotrofies_brabeia/ και στις ιστοσελίδες των Τμημάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις μπορείτε να απευθυνθείτε στο Τμήμα Υποτροφιών της Διεύθυνσης Κληροδοτημάτων (τηλέφωνα : 210.3689132, 9133, 9134 – email : ypotrofies@uoa.gr)

Ο Πρύτανης
Καθηγητής Γεράσιμος Δ. Σιάσος