Οι πρώτες προτάσεις του έργου SMARTT, με τη συμμετοχή του Ε.Κ.Π.Α.,για την ανάπτυξη μιας κοινής Ευρωπαϊκής Ετικέτας Πτυχίου

Στο πλαίσιο των επίσημων παραδοτέων προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, η ερευνητική ομάδα του έργου SMARTT,  στο οποίο μετέχει η Αντιπρύτανις  Ακαδημαϊκών,  Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. και επιστημονική υπεύθυνη του έργου κα. Σοφία Παπαϊωάννου, προέβη στην υποβολή προκαταρκτικών προτάσεων για την ανάπτυξη κοινής Ευρωπαϊκής Ετικέτας Πτυχίου.  Τα εν λόγω αποτελέσματα προέκυψαν από τον προδοκιμαστικό έλεγχο των κριτηρίων που προτάθηκαν αρχικά από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο κοινό μεταπτυχιακό πρόγραμμα  «EUROSUD Erasmus Mundus», το οποίο ξεκίνησε πριν από τέσσερα χρόνια από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο CIVIS, με τη συμμετοχή του Ε.Κ.Π.Α. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του έργου έχει επιλέξει περισσότερα από 50 κοινά προγράμματα για να συνεχίσει τον έλεγχο των κοινών κριτηρίων ποιότητας.

SMARTT
Η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. και επιστημονική υπεύθυνη του έργου SMARTT κα. Σοφία Παπαϊωάννου σε συνάντηση εργασίας με την ερευνητική ομάδα του έργου, στο Βουκουρέστι

Ειδικότερα, για την υλοποίηση της Ευρωπαϊκής Ετικέτας  Πτυχίου (EDL), η ομάδα του SMARTT προχώρησε στην υποβολή συγκεκριμένων προκαταρκτικών συστάσεων. Μεταξύ των υποβληθέντων συστάσεων προτείνεται: η μείωση των γραφειοκρατικών εμποδίων, η ανάπτυξη ενός νέου μοντέλου χρηματοδότησης για τα κοινά πτυχία, τα οποία πληρούν τα κριτήρια, καθώς και πιθανά κίνητρα για την επιπλέον υποστήριξη των προγραμμάτων και των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και η διασφάλιση της σύνδεσης των τίτλων σπουδών με την αγορά εργασίας. Παράλληλα, επισημαίνεται η ανάγκη διερεύνησης της πιθανότητας σταδιακής εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Ετικέτας Πτυχίου καθώς επίσης και το ενδεχόμενο ενσωμάτωσης  της Ετικέτας με άλλα υπάρχοντα συστήματα και πιστοποιήσεις.

Οι εργασίες της ομάδας του έργου SMARTT (Screening, Mapping, Analysing, Recommending, Transferring, and Transforming HE international programs), στο οποίο το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών έχει αναλάβει την ευθύνη του Πακέτου Εργασίας 4 “Communication & Dissemination”, προχωρούν με εντατικούς ρυθμούς, στο πλαίσιο συμβολής του Ε.Κ.Π.Α. στην ανάπτυξη μιας κοινής Ευρωπαϊκής Ετικέτας Πτυχίου.

Υπενθυμίζεται ότι το έργο SMARTT αποτελεί ένα από τα έξι επιλεγέντα έργα τα οποία  χρηματοδοτούνται από το πρόγραμμα Erasmus+, στο πλαίσιο της πρόσκλησης “Pilot a joint European degree label”, με στόχο τον σχεδιασμό και τη δημιουργία κοινών ευρωπαϊκών πτυχίων τα οποία θα ενθαρρύνουν την κινητικότητα των φοιτητών και την ενίσχυση της συνεργασίας των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων.

Το Ε.Κ.Π.Α., ιδρυτικό μέλος της Ευρωπαϊκής Συμμαχίας CIVIS και της διοικητικής ομάδας του έργου SMARTT, θα συνεχίσει να πρωτοστατεί, συμβάλλοντας στην ανάπτυξη του ευρωπαϊκού χώρου ανώτατης εκπαίδευσης με στόχο το άνοιγμα νέων οριζόντων για την ερευνητική, φοιτητική  και  ακαδημαϊκή κοινότητα.

Για να δείτε το επίσημο παραδοτέο του έργου SMARTT προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή:https://civis.eu/storage/files/d5-set-of-recommendations-eurosud.pdf