Άτυπη ομάδα ερευνητών/τριών αποτελούμενη από τους/τις εξής:

• Δρ. Χριστίνα Ντόκου, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, συντονίστρια
  • Ευανθία Γκιλντιρίμ και Φωτεινή Αντωνιάδη, απόφοιτες του ΠΜΣ του ΤΑΓΦ “Το Ελληνικό Στοιχείο στην Αγγλόφωνη Λογοτεχνία και Πολιτισμό” (2021)
  • Χάρη Μαυρούλια, φοιτητή στο τρέχον ΠΜΣ του ΤΑΓΦ “Αγγλόφωνη Λογοτεχνία και Πολιτισμός του 19ου-20ου Αιώνα”

επελέχθη να συμμετάσχει στο ετήσιο συνέδριο της BAAS (British Association for American Studies–Βρετανική Εταιρεία Αμερικανικών Σπουδών ), το οποίο θα λάβει χώρα στο Πανεπιστήμιο του Hull, στο Yorkshire της Μεγάλης Βρετανίας, στις 21-23 Απριλίου 2022 (BAAS 2022 Conference Hull), λαμβάνοντας ταυτόχρονα χορηγία του προγράμματος της BAAS Targeted Research Panels ύψους 5000 λιρών Αγγλίας. Η χορηγία καλύπτει την έρευνα και παρουσίαση αυτής σε δύο συνεχόμενα ετήσια συνέδρια της Εταιρείας, το προσεχές στο Hull και το επερχόμενο στο Keele το 2023, σε συνεργασία με Βρετανούς/ίδες ερευνητές/ερευνήτριες.

Η χορηγία δίνεται σε ομάδες που προωθούν την ακαδημαϊκή έρευνα σε θέματα καίριου πολιτισμικού ενδιαφέροντος, όπως θέματα φυλής και ταυτότητας φύλου, και η θεματική με την οποία η ομάδα μας κέρδισε τη χορηγία ονομάζεται “TextmOther: Critical Visions of Alternative Motherhood” και εξετάζει τις μορφές εναλλακτικής μητρότητας που παρουσιάζει η σύγχρονη ποπ μυθοπλασία της Αμερικής ως εργαλεία κριτικής και στοχασμού πάνω σε φαινόμενα και τάσεις της σύγχρονης Αμερικανικής πραγματικότητας.

Σημειωτέον ότι η χορηγία αυτή σύμφωνα με την ανακοίνωση του συνεδρίου απευθυνόταν σε ερευνητές του Ην. Βασιλείου και έδινε προτεραιότητα κυρίως ομάδες που επελέχθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν λόγω κορωνοϊού, να παρουσιάσουν στο προηγούμενο συνέδριο της Εταιρείας.

Το γεγονός επομένως ότι δόθηκε σε μία ομάδα Ελλήνων αποτελεί γεγονός άξιο μνείας ως απόδειξη ότι το ΕΚΠΑ παράγει πολύ υψηλού επιπέδου αποφοίτους/απόφοιτες.