Εξαιρετικές σκακιστικές επιτυχίες από τον φοιτητή του Τμήματος Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α. Χρήστο-Νικόλαο Δεληγιάννη | Σημαντικές επιτυχίες των μελών της σκακιστικής ομάδας του Ε.Κ.Π.Α.

Το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 χαρακτηρίστηκε από εξαιρετικές επιτυχίες των μελών της σκακιστικής ομάδας του Ε.Κ.Π.Α., η οποία στεγάζεται στο Πανεπιστημιακό Γυμναστηρίου Φοιτητών/Φοιτητριών της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας.

Ξεχωρίζουν φυσικά οι επιδόσεις και τα εξαιρετικά αποτελέσματα του Χρήστου-Νικόλαου Δεληγιάννη, φοιτητή στο Τμήμα Μαθηματικών του Ε.Κ.Π.Α., ο οποίος κατέλαβε την 8η θέση στην 20η Χειμερινή Ολυμπιάδα Κωφών στο Ερζερούμ της Τουρκίας τον Μάρτιο του 2024 και την 6η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκακιού Κωφών τον Ιούνιο του 2024 επιβεβαιώνοντας το υψηλό αγωνιστικό του επίπεδο.

ch1
Ο φοιτητής του Ε.Κ.Π.Α. Χρήστος-Νικόλαος Δεληγιάννης πέτυχε εντυπωσιακές σκακιστικές διακρίσεις το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Πιο συγκεκριμένα :

Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Σκακιού Κωφών, που διεξήχθη στο Βελιγράδι, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης κατέκτησε την 6η θέση με 7,5 βαθμούς και ισοβάθμησε με τον Καζάκο Κετεμπέκοφ και τον Σέρβο Μολντοβάνοβιτς στην 4η θέση και τελικά κατετάγη (με βάση το κριτήριο Μπούχολτς) 6ος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας σκακιστής νίκησε τον Τσέχο Όρζακ Νο2 και διεθνή μετρ ενώ πήρε ισοπαλία από τον Ισραηλινό Γκρούνφιλντ, Νο1 και GM, ο οποίος κατέκτησε και τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή.

Στην 20η Χειμερινή Ολυμπιάδα Κωφών που διεξήχθη στο Ερζερούμ της Τουρκίας (2-12 Μαρτίου 2024) ο Χρήστος-Νικόλαος Δεληγιάννης στην πρώτη ελληνική σκακιστική συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών κατέκτησε την 8η θέση.

Στους αγώνες συμμετείχαν 61 σκακιστές από 16χώρες, μεταξύ των οποίων 1 Γκρανμέτρ (GM), 3 Διεθνείς Μετρ (IM) και 4 FIDEΜετρ (FM). Εκεί ο Έλληνας αθλητής πέτυχε νίκες επί ενός GM, δύο IM και ενός FM, αποσπώντας 3,5 βαθμούςαπό τους 4 πρώτους της αρχικής κατάταξης.

ch2
Ο Χρήστος-Νικόλαος Δεληγιάννης κατά την επιστροφή του από την 20η Χειμερινή Ολυμπιάδα Κωφών στο Ερζερούμ

Τέλος ο Χρήστος-Νικόλαος Δεληγιάννης κατέκτησε την 1η θέση στην γενική κατάταξη στα Πανελλήνια Διαπανεπιστημιακά Πρωταθλήματα Σκάκι 2023 που διεξήχθησαν στο Πάντειο Πανεπιστήμιο τον Δεκέμβριο του 2023.

Αξίζει να σημειωθεί η εξαιρετική επίδοση όλης της ομάδας του Ε.Κ.Π.Α. σε όλες τις κατηγορίες στα Πανελλήνια Διαπανεπιστημιακά Πρωταθλήματα Σκάκι 2023 στους οποίους συμμετείχαν 85 φοιτητές και φοιτήτριες από 18 Πανεπιστήμια της χώρας. Το Ε.Κ.Π.Α. είχε τη μεγαλύτερη εκπροσώπηση στη διοργάνωση καθώς συμμετείχαν 36 φοιτητές και φοιτήτριες του ιδρύματος μας.

Οι επιτυχίες των σκακιστών του Ε.Κ.Π.Α. στη διοργάνωση ήταν:

• 1η θέση στη γενική ατομική κατάταξη για τον Χρήστο-Νικόλαο Δεληγιάννης με 9 νίκες σε ισάριθμους αγώνες (απόλυτο σκορ!).
  • 1η θέση στην ομαδική κατάταξη για τη σκακιστική ομάδα του Ε.Κ.Π.Α. με 28,5 βαθμούς που συνεχίζει τη εξαιρετική σκακιστική παράδοση του ιδρύματος.

Αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση των φοιτητριών του Ε.Κ.Π.Α. στη γενική ατομική κατάταξη όπου κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις στην κατηγορία των φοιτητριών:

• 1η θέση, με 6 βαθμούς, η Βασιλική Τσαμπούλη
  • 2η θέση, με 6 βαθμούς, η Μακρίνα-Ειρήνη Περακάκη
  • 3η θέση, με 5,5 βαθμούς, η Δήμητρα Κρεμμύδα
ch3
Οι τρεις φοιτήτριες του Ε.Κ.Π.Α. που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις στην κατηγορία των φοιτητριών στα Διαπανεπιστημιακά Πρωταθλήματα Σκάκι 2023

Τέλος με επιτυχία διεξήχθη στις 14/6/2024 το 3ο Διαδικτυακό Φοιτητικό Τουρνουά Ε.Κ.Π.Α. Arena όπου συμμετείχαν 21 φοιτητές και φοιτήτριες από 8 τμήματα του Ε.Κ.Π.Α.. Νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος-Νικόλαος Δεληγιάννης. Δεύτερος νικητής ήταν ο Ιωάννης Φίτσιος, φοιτητής του Τμήματος Φυσικής και τρίτος ο Αθανάσιος Καραβασίλης, φοιτητής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας.

Ο Αντιπρύτανης Διοικητικών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Ευστάθιος Ευσταθόπουλος, ο οποίος φέρει και την ιδιότητα του Πρόεδρου της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας συγχαίρει θερμά τον Χρήστο Δεληγιάννη και την σκακιστική ομάδα του Ε.Κ.Π.Α. Εύχεται πολλές επιτυχίες και στις επόμενες αθλητικές διοργανώσεις τονίζοντας τη σταθερή συμπαράστασή του στις προσπάθειες όλων των φοιτητών. Την επιτυχία και την προσπάθεια των φοιτητών στηρίζει και συγχαίρει το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α., Καθηγήτρια της ΣΕΦΑΑ κ. Αθανασία Σμυρνιώτου.

Τον συντονισμό της σκακιστικής ομάδας Ε.Κ.Π.Α. και τον προγραμματισμό των σκακιστικών αγώνων και τουρνουά έχουν οι Καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Γεωργία Καραγιάννη και κ. Κατερίνα–Ευαγγελία Κυριάκου της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας σε συνεργασία με την Προϊσταμένη Διεύθυνσης την κ. Ευστρατίου, που συγχαίρει θερμά την προσπάθεια της σκακιστικής ομάδας Ε.Κ.Π.Α.

ch4
Η νικήτρια ομάδα του Ε.Κ.Π.Α. με τις Καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου κ. Γ. Καραγιάννη και κ. Κ. Κυριάκου.