Το Εργαστήριο Διαπολιτισμικής Αγωγής της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον αναπληρωτή καθηγητή Παιδαγωγικής, κο. Χρήστο Παρθένη, υλοποιεί το πρόγραμμα “Υποστηρικτικές παρεμβάσεις σε κοινότητες ΡΟΜΑ για την ενίσχυση της πρόσβασης και μείωση της εγκατάλειψης της εκπαίδευσης από παιδιά και εφήβους” για τις περιφέρειες Αττικής, Ηπείρου, Ιονίων Νήσων, Κρήτης, Στερεάς Ελλάδας, Βορείου και Νοτίου Αιγαίου.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα:

Στο πλαίσιο της συνεργασίας με τις σχολικές μονάδες στις οποίες φοιτούν μαθητές/ριες Ρομά υποστηρίζεται η σχολική τους φοίτηση με απώτερο στόχο την ενίσχυση της πρόσβασης των μαθητών/ριων στην εκπαίδευση, τη μείωση της σχολικής διαρροής και την υποστήριξη των μαθητών/ριων κατά τη διάρκεια της τηλεκπαίδευσης.

Για την υλοποίηση των δράσεων του Προγράμματος απασχολούνται ή πρόκειται να απασχοληθούν συνεργάτες των κάτωθι ειδικοτήτων: Ψυχολόγοι, Κοινωνικοί Λειτουργοί, Διαμεσολαβητές, Εκπαιδευτικοί, Εμψυχωτές και Επιμορφωτές.

Στο πλαίσιο των ανωτέρω δράσεων επιτεύχθηκαν οι εξής στόχοι του Προγράμματος:
i. αύξηση των εγγραφών των μαθητών Ρομά στην Προσχολική, Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια
ii. μείωση της σχολικής διαρροής
iii. αύξηση του αριθμού των μαθητών Ρομά που μεταβαίνουν από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση
iv. αύξηση του αριθμού των παιδιών Ρομά που ολοκληρώνουν την Υποχρεωτική Εκπαίδευση
v. ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των Ρομά γονέων, προκείμενου με τη σειρά τους να διευκολύνουν και να υποστηρίξουν την εγγραφή και την παραμονή των παιδιών τους στο σχολείο
vi. βελτίωση των συνθηκών αποδοχής των παιδιών Ρομά από τη διοίκηση της εκπαίδευσης, την τοπική αυτοδιοίκηση και τις τοπικές κοινωνίες

Στο πλαίσιο της αποτελεσματικότερης αντιμετώπισης των αναγκών του πληθυσμού Ρομά στις περιοχές στις οποίες λαμβάνουν χώρα οι δράσεις του προγράμματος έχουν ξεκινήσει και συνέργειες με φορείς που μπορούν να υποστηρίξουν το έργο του Προγράμματος σε όλα τα επίπεδα.

Σχετικό φωτογραφικό υλικό από τις εμψυχωτικές και ενισχυτικές δράσεις του Προγράμματος:

Το συνημμένο αρχείο περιλαμβάνει την σχετική ενημέρωση για την πορεία του προγράμματος κατά το χρονικό διάστημα Ιανουάριος – Ιούνιος 2021.