Ευχαριστήρια επιστολή της Α’ Αναισθησιολογικής Κλινικής προς εκτοετείς φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Αγαπητέ κ. Πρύτανη,

Η Α’ Αναισθησιολογική Κλινική θα ήθελε να συγχαρεί και να ευχαριστήσει τους εκτοετείς φοιτητές της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, Ασημακόπουλο Θαλή, Βαϊόπουλο Γεώργιο, Καλδή Χρυσούλα και Κουρούση Μαριάννα, για την προτίμησή τους να επιλέξουν το μάθημα της Αναισθησιολογίας, στα πλαίσια της τρίμηνης κλινικής άσκησης, μεταξύ των 26 επιλεγόμενων μαθημάτων με σκοπό να ακολουθήσουν την ειδικότητα της Αναισθησιολογίας.

Εικόνα12 2

Είθε η προσπάθειά τους αυτή να βρει μιμητές, ανάμεσα στους φοιτητές μας, ώστε μία από τις σημαντικότερες και πιο περιζήτητες ειδικότητες της Ιατρικής να στελεχωθεί, πράγμα που θα έχει αντίκτυπο στη Δημόσια Υγεία και στο κοινωνικό σύνολο γενικότερα, όπως απέδειξε η δοκιμασία στην οποία υποβλήθηκε το Παγκόσμιο Σύστημα Υγείας στα χρόνια της πανδημίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Α’ Αναισθησιολογική Κλινική παρέχει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση όσον αφορά το Ερευνητικό και Κλινικό Έργο με δυνατότητα απόκτησης του Ευρωπαϊκού Διπλώματος Αναισθησιολογίας με Παγκόσμια αναγνώριση καθώς το πρώτο γραπτό μέρος των εξετάσεων διεξάγεται στο Αρεταίειο Νοσοκομείο από 20ετίας με υπεύθυνη την Καθηγήτρια κ. Μελεμενή τα τελευταία 10 χρόνια.

Επίσης παρέχεται η δυνατότητα εκπαίδευσης σε εξειδικευμένο Ιατρείο Πόνου όπου παρακολουθούνται ασθενείς με χρόνιο πόνο από όλη την Ελλάδα με φαρμακολογικές και εξειδικευμένες παρεμβατικές τεχνικές με υπεύθυνη την Αναπληρώτρια κ. Τσαρουχά.

Α’ Αναισθησιολογική Κλινική

Διευθύντρια: Κ. Θεοδωράκη Καθηγήτρια Αναισθησιολογίας