Το Κέντρο Αρχιμήδης στο 3ο φόρουμ Καινοτομίας με τίτλο: «Καινοτομία: Κινητήρια δύναμη της οικονομίας»

Το Κέντρο Αρχιμήδης συμμετείχε στο 3ο Φόρουμ Καινοτομίας με τίτλο: «Καινοτομία: Κινητήρια δύναμη της οικονομίας», το οποίο διοργάνωσε το  Ελληνογερμανικό Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο και η Πρεσβεία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στην Αθήνα, στις 21 και 22 Νοεμβρίου 2022.

Ο Βασίλης Σιέμος, Υπεύθυνος του Επιχειρηματικού Επιταχυντή, εκπροσώπησε το Κέντρο Αρχιμήδης στο πάνελ με τίτλο «Αναπτύσσοντας το Ελληνικό Οικοσύστημα Καινοτομίας». Ο κ. Σιέμος, σχολιάζοντας το ακαδημαϊκό περιβάλλον στην Ελλάδα για την καινοτομία, υπογράμμισε ότι «ο νέος νόμος για τους τεχνοβλαστούς, η δημιουργία Γραφείων Μεταφοράς Τεχνολογίας και τα βιομηχανικά διδακτορικά, διαμορφώνουν ένα νέο πλαίσιο για τα Πανεπιστήμια, ώστε η γνώση και η έρευνα που παράγουν, να στοχεύσει στην επίλυση προβλημάτων με αποτελεσματικό τρόπο και με όφελος για εκείνους που θα το καταφέρουν. Αυτό αποτελεί βασική συνθήκη για την ανάπτυξη των start-ups, αλλά και ευκαιρία για την καλλιέργεια δεξιοτήτων μιας νέας γενιάς επαγγελματιών και επιστημόνων, που θα στελεχώσουν το οικοσύστημα και θα συμβάλλουν ποικιλοτρόπως στην ανάπτυξή του». Ο ίδιος εξήγησε ότι «το ΕΚΠΑ κινείται εδώ και τρία χρόνια προς τη συγκεκριμένη κατεύθυνση, με τη λειτουργία του Κέντρου Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας “Αρχιμήδης”».

1 1

Στο πάνελ συμμετείχαν επίσης οι Μυρτώ Παπαθάνου, εταίρος του Metavallon VC, Σπύρος Αρσένης, Business Seeds Coordinator της NBG και Dr. Tom Kirschbaum, Founding Board Member of German Startup Association, και συντόνισε η Σόνια Μουσαβερέ, Head of Communications της Bayer Hellas.